Antarktída uviaznutú loď opäť nevydala, ľadoborec zlyhal

Nepriaznivé počasie na Antarktíde zmarilo plavbu austrálskeho ľadoborca ​​k ruskej lodi Akademik Šokalskij, ktorá na Štedrý deň uviazla s desiatkami cestujúcich medzi ľadovými kryhami v Antarktíde.

30.12.2013 15:15
Antarktída, ľadoborec, loď, uviaznutie Foto: ,
Ruská loď čaká na vyslobodenie na Antarktíde.
debata (6)

Ľadoborec sa vydal späť na otvorené more, uviedol v pondelok podľa agentúry Reuters Austrálsky úrad pre námornú bezpečnosť (AMSA). Osadenstvo ruského plavidla sa preto pripravilo na záchranu zo vzduchu – na ľadovej kryhe upravilo pristávaciu plochu pre vrtuľník, ktorý by pre nich mal priletieť z neďalekého čínskeho ľadoborca Snežný drak hneď, ako sa vyčasí.

Ľadoborec Aurora Australis sa dostal do vzdialenosti asi 18 námorných míľ (33,3 kilometra) od ruskej lode. „Počasie neumožňuje, aby (ľadoborec) bezpečne pokračoval, a tak sa vracia na otvorené more,“ citoval Reuters hovorkyňu AMSA Lisu Martinovú. Mrazivé počasie sprevádzané snežením podľa nej zatiaľ neumožňuje ani vyslanie vrtuľníka na pomoc ruskej lodi.

Podľa pôvodných informácií sa obe plavidlá mali stretnúť v nedeľu večer, potom Austrálsky úrad pre námornú bezpečnosť predpokladal, že sa tak stane v pondelok ráno. Pre mimoriadne silný ľad okolo uviaznutej lode sa úspech misie pokladal od začiatku za neistý. Úrady preto počítali i s možnosťou evakuácie pasažierov s pomocou vrtuľníka.

Loď Akademik Šokalskij so 74 pasažiermi, z ktorých väčšinu tvoria členovia Australázijskej antarktickej expedície, uviazla v ľade v utorok. Prvý pokus o jej záchranu sa v piatok nepodaril. Čínsky ľadoborec Snežný drak sa dostal do vzdialenosti asi desať námorných míľ (18,5 kilometra), ďalej ale pokračovať nedokázal.

Teraz zostáva na dohľad od uviaznutej lode a ak to bude možné, použije vrtuľník s kapacitou 15 osôb. Stroj ich potom bude prevážať rovno na austrálsky ľadoborec. Ruský kapitán však plánuje zostať s posádkou na lodi a chce počkať, kým sa plavidlo samo z ľadového panciera vyslobodí počas letného topenia ľadov. (Na južnej pologuli je teraz astronomické leto.)

Ruská loď sa nachádza asi 2 800 kilometrov južne od mesta Hobart v austrálskom štáte Tasmánia a ľadové kryhy okolo nej sú mimoriadne silné, podľa médií majú hrúbku troch až štyroch metrov. Potopenie lode vraj nehrozí a zásoby potravín sú zatiaľ dostatočné. Aurora Australis je podľa austrálskeho spravodajského serveru news.com.au konštruovaná tak, aby dokázala preraziť ľad s hrúbkou zhruba jeden a pol metra.

6 debata chyba
Viac na túto tému: #loď #Antarktída #ľadoborec #uviaznutie