Záchrana vedcov sa komplikuje, lodi asi pomôžu Američania

Záchrana posádky ruskej výskumnej lodi Akademik Šokaľskij v Antarktíde sa podľa ruských médií ďalej komplikuje.

31.12.2013 10:40 , aktualizované: 18:17
loď, ľadoborec, Akademik Šokaľskij Foto: ,
Uväznená loď Akademik Šokaľskij.
debata (3)

Čínsky ľadoborec Snežný drak, ktorý mal pôvodne plavidlo vyslobodiť z ľadového zajatia, sa sám dostal do problémov. Vrtuľníková záchranná operácia je tak ohrozená. Podľa stanice BBC sa uvažuje o tom, že na pomoc bude povolaný silný americký ľadoborec.

Hmla a sneh sťažujú evakuáciu cestujúcich z ruskej lode Akademik Šokaľskij, ktorá na Štedrý deň uviazla medzi ľadovými kryhami v Antarktíde. Všetkých 74 cestujúcich a členov posádky tak zrejme oslávi Nový rok na lodi, pretože vrtuľník z neďalekého čínskeho ľadoborce Snežný drak, ktorý mal evakuovať 52 vedcov a turistov, musí so záchranou počkať, kým sa počasie nezlepší. A to sa podľa agentúry RIA Novosti neočakáva skôr ako v stredu.

Podľa správ ruských médií sa v utorok navyše do problémov dostal aj sám čínsky ľadoborec, ktorý mal pôvodne ruskú vedeckú loď z ťažkostí vyslobodiť. Čínsku loď podľa agentúry Interfax uväznili kryhy, a ohrozená je preto aj vrtuľníková záchranná operácia. Práve z paluby Snežného draka mala totiž helikoptéra prevážať posádku Akademika Šokaľského na neďaleké austrálske plavidlo Aurora Australis.

Záchranári podľa televízie BBC zvažujú možnosť povolať do záchrannej operácie ďalšiu loď. Na pomoc má údajne prísť mohutný americký ľadoborec Polar Star, ktorý by mal po bezvýslednej akcii čínskej a austrálskej lodi ruské plavidlo konečne vyslobodiť z ľadového zajatia.

Ruská posádka na palube Akademika Šokaľského zostane, aby počkali na prírodné uvoľnenie ľadového pásu. To môže nastať aj obyčajnou zmenou vetra, lebo terajšie vetry vanúce z východu držia loď v ľadovom zovretí. Západné vetry by pomohli príkrov rozbiť. Problém ale podľa hovorcu expedície Alvina Stona je, že nikto nevie, kedy by sa vietor mohol otočiť.

Ruská loď čaká na vyslobodenie na Antarktíde. Foto: SITA/AP, Andrew Peacock
Antarktída, ľadoborec, loď, uviaznutie Ruská loď čaká na vyslobodenie na Antarktíde.

Vedci išli v šľapajách predkov

Ľadoborce, ktoré sa v uplynulých dňoch neúspešne pokúsili k Akademiku Šokaľskému preraziť, sa v najbližšej dobe nechystajú pokus o záchranu zopakovať. Posádka Aurory Australis oznámila, že ak by sa ich plavidlo opäť vydalo k ruskej lodi, riskovalo by takisto zamrznutie.

Ruská loď sa nachádza asi 2 800 kilometrov južne od mesta Hobart v austrálskom štáte Tasmánia a ľadový príkrov okolo nej je mimoriadne silný. Podľa doterajších správ potopenie lode nehrozí a zásoby potravín sú k dispozícii na niekoľko týždňov.

Vedecký tím Austrálazijskej antarktickej expedície, ktorý sa odrazil od brehov Nového Zélandu 28. novembra, mal v pláne zopakovať 100 rokov starú cestu legendárneho austrálskeho výskumníka Douglasa Mawson. Členovia expedície vykonávajú obdobné merania a štúdie ako Mawsonova výprava, aby zistili, ako sa antarktické prostredie v priebehu uplynulého storočia zmenilo.

Akademika Šokaľského postavili v roku 1982 fínske lodenice pre sovietsku flotilu. Loď je síce pre plavbu v polárnych oblastiach prispôsobená okrem iného aj zosilneným trupom, klasický ľadoborec to ale nie je. Zatiaľ čo veľká časť vedcov a turistov na palube ruskej lode sú Austrálčania a Novozélanďania, posádka je prevažne ruská.

3 debata chyba
Viac na túto tému: #Antarktída #ľadoborec #Akademik Šokaľskij