Na palube austrálskeho ľadoborca Aurora Australis sa teraz nachádza 52 pasažierov z Akademika Šokaľského, uviedla agentúra AFP s odvolaním sa na hovorcu austrálskej námornej záchrannej služby AMSA.
Na palube ruskej lode bolo pôvodne 74 ľudí, z toho 22 členov ruskej posádky. Tá na palube zostala. Cestujúci sú prevažne austrálski, novozélandskí a britskí vedci a turisti. „Dokázali sme sa dostať na Auroru Australis živí a zdraví,“ vyhlásil vedúci expedície Chris Turney a poďakoval sa Číňanom a austrálskej vláde. Záchrannú operáciu pre nepriaznivé počasie niekoľkokrát odložili.
Záchrana sa začala príletom vrtuľníka z čínskeho ľadoborce Snežný drak, nachádzajúceho sa asi 22 kilometrov od ruského plavidla. Stroj potom odletel s prvou skupinou 12 cestujúcich, ktorých prepravil na ľad v bezprostrednej blízkosti austrálskeho ľadoborca Aurora Australis, a vrátil sa pre ďalšiu skupinu. Každý let mu trval okolo 45 minút.
To, že na mieste panovala noc, nehralo pri evakuácii podľa kapitána ruskej lode Igora Kiseľjova žiadnu úlohu, pretože v Antarktíde je teraz leto a „v noci je svetlo ako cez deň“. Ľadoborec Aurora Australis má prepraviť evakuovaných cestujúcich na austrálsku základňu na Antarktíde, kde si doplní palivo. Do asi 2 800 kilometrov vzdialeného prístavu Hobart v austrálskom štáte Tasmánia by sa mal vrátiť v polovici januára.
Ľadový príkrov okolo ruskej lode je mimoriadne silný, ale podľa doterajších správ potopenie lode nehrozí a zásoby potravín sú k dispozícii na niekoľko týždňov. „Lodi nič nehrozí. Jednoducho sme sa ocitli medzi ľadmi. Dúfame, že sa zmení vietor, čo by umožnilo, aby sme sa sami vyslobodili. A tiež dúfame, že nám pomôže americký ľadoborec Polar Star, ktorý sa s ľadom okolo nás vysporiada stopercentne,“ povedal kapitán.
Vedecký tím Austrálazijskej antarktickej expedície, ktorý sa vzdialil od brehov Nového Zélandu 28. novembra, mal v pláne zopakovať 100 rokov starú cestu legendárneho austrálskeho výskumníka Douglasa Mawsona. Členovia expedície robili obdobné merania a štúdie ako Mawsonova výprava, aby zistili, ako sa antarktické prostredie v priebehu uplynulého storočia zmenilo.
Akademika Šokaľského postavili v roku 1982 fínske lodenice pre sovietsku flotilu. Loď je síce pre plavbu v polárnych oblastiach prispôsobená okrem iného aj zosilneným trupom, klasický ľadoborec to ale nie je.
