Cestujúcich z uviaznutej lode v Antarktíde evakuovali

Všetkých cestujúcich z ruskej lode Akademik Šokaľskij, ktorá na Štedrý deň uviazla v ľadovej pasci na Antarktíde, v piatok previezli čínskym vrtuľníkom do bezpečia.

02.01.2014 09:34 , aktualizované: 14:00
loď, ľadoborec, Akademik Šokaľskij Foto: ,
Uväznená loď Akademik Šokaľskij.
debata

Na palube austrálskeho ľadoborca ​​Aurora Australis sa teraz nachádza 52 pasažierov z Akademika Šokaľského, uviedla agentúra AFP s odvolaním sa na hovorcu austrálskej námornej záchrannej služby AMSA.

Na palube ruskej lode bolo pôvodne 74 ľudí, z toho 22 členov ruskej posádky. Tá na palube zostala. Cestujúci sú prevažne austrálski, novozélandskí a britskí vedci a turisti. „Dokázali sme sa dostať na Auroru Australis živí a zdraví,“ vyhlásil vedúci expedície Chris Turney a poďakoval sa Číňanom a austrálskej vláde. Záchrannú operáciu pre nepriaznivé počasie niekoľkokrát odložili.

Čínsky ľadoborec Xue Long (Snežný drak) v...
Pasažieri uviaznutej ruskej lode Akademik...
+2Na snímke z 31. decembra 2013 Ben Maddison a...

Záchrana sa začala príletom vrtuľníka z čínskeho ľadoborce Snežný drak, nachádzajúceho sa asi 22 kilometrov od ruského plavidla. Stroj potom odletel s prvou skupinou 12 cestujúcich, ktorých prepravil na ľad v bezprostrednej blízkosti austrálskeho ľadoborca ​​Aurora Australis, a vrátil sa pre ďalšiu skupinu. Každý let mu trval okolo 45 minút.

To, že na mieste panovala noc, nehralo pri evakuácii podľa kapitána ruskej lode Igora Kiseľjova žiadnu úlohu, pretože v Antarktíde je teraz leto a „v noci je svetlo ako cez deň“. Ľadoborec Aurora Australis má prepraviť evakuovaných cestujúcich na austrálsku základňu na Antarktíde, kde si doplní palivo. Do asi 2 800 kilometrov vzdialeného prístavu Hobart v austrálskom štáte Tasmánia by sa mal vrátiť v polovici januára.

Ľadový príkrov okolo ruskej lode je mimoriadne silný, ale podľa doterajších správ potopenie lode nehrozí a zásoby potravín sú k dispozícii na niekoľko týždňov. „Lodi nič nehrozí. Jednoducho sme sa ocitli medzi ľadmi. Dúfame, že sa zmení vietor, čo by umožnilo, aby sme sa sami vyslobodili. A tiež dúfame, že nám pomôže americký ľadoborec Polar Star, ktorý sa s ľadom okolo nás vysporiada stopercentne,“ povedal kapitán.

Vedecký tím Austrálazijskej antarktickej expedície, ktorý sa vzdialil od brehov Nového Zélandu 28. novembra, mal v pláne zopakovať 100 rokov starú cestu legendárneho austrálskeho výskumníka Douglasa Mawsona. Členovia expedície robili obdobné merania a štúdie ako Mawsonova výprava, aby zistili, ako sa antarktické prostredie v priebehu uplynulého storočia zmenilo.

Akademika Šokaľského postavili v roku 1982 fínske lodenice pre sovietsku flotilu. Loď je síce pre plavbu v polárnych oblastiach prispôsobená okrem iného aj zosilneným trupom, klasický ľadoborec to ale nie je.

Pasažieri ruskej lode Akademik Šokaľskij. Foto: SITA/AP, Andrew Peacock
Akademik Šokaľskij Pasažieri ruskej lode Akademik Šokaľskij.
debata chyba
Viac na túto tému: #Antarktída #Akademik Šokaľskij