Čínský ľadoborec sa nevyslobodil z ľadu v Antarktíde

Čínsky ľadoborec Snežný drak sa pri brehoch Antarktídy nedokázal vyslobodiť z ľadového panciera, v ktorom uviazol po tom, čo jeho vrtuľník pomohol s evakuáciou cestujúcich z ruskej lode Akademik Šokaľskij.

04.01.2014 09:58
antarktída, Akademik Šokaľskij, ľadoborec Foto:
Čínsky ľadoborec Xue Long (Snežný drak).
debata

Informovala o tom austrálska námorná záchranná služba AMSA, ktorá terajšie záchranné operácie v oblasti koordinuje. Podľa agentúry Nová Čína podnikne Snežný drak ďalší pokus zrejme v pondelok. Posádka čínskeho ľadoborca v piatok popoludní miestneho času (ráno SEČ) vyjadrila obavy, že loď už nie je schopná ďalšieho pohybu v ľade. Zlyhanie pokusu o vyslobodenie vlastnými silami to potvrdilo. Podľa štátnej agentúry Nová Čína, ktorá má na palube svojho spravodajcu, počas noci zablokovali Snežnému drakovi cestu späť ľadové kryhy . Ďalší pokus o prienik na otvorené more sa očakáva v pondelok.

AMSA v piatok najprv vydala pokyn austrálskemu ladoborcami Aurora Australis, ktorý sa už vydal na cestu do Tasmánie so zachránenými 52 vedcami a turistami z Akademika Šokaľského, aby zotrval v oblasti a bol v pohotovosti pre možné záchranné nasadenie. Následne mu ale povolila v ceste pokračovať a oznámila, že Snežný drak je v bezpečí a pomoc nepotrebuje.

Podľa medzinárodných konvencií, ktoré väčšina krajín dodržiava, sú posádky lodí povinné poskytnúť pomoc, ak sú o to požiadané. Náklady, ktoré tým vzniknú, nesú podľa agentúry AP majitelia týchto plavidiel.

Akademik Šokaľskij uviazol v ľadových kryhách na Štedrý deň. Na pomoc mu vyrazila trojica ľadoborcov, ktorým sa ale nepodarilo k plavidlu dostať. Leteckú evakuáciu navyše dlho hatila zlé počasie. Na ruskej vedeckej lodi teraz zostalo 22 členov posádky, ktorí vyčkávajú, až ľad samovoľne povolí. V prípade priaznivého vetra sa podľa odborníkov ľadový príkrov rozpadne v priebehu jedného až dvoch dní.

Čínsky ľadoborec Snežný drak postavili v roku 1993 ukrajinské lodenice ako arktickú nákladnú loď. O rok neskôr bola upravená na vedecké a potravinové účely. Pred niekoľkými rokmi loď prešla rozsiahlou modernizáciou.

debata chyba
Viac na túto tému: #Antarktída #ľadoborec #Akademik Šokaľskij #Snežný drak