Napríklad z pohľadu „cezpoľných“ motoristov sa Soči stáva „uzavretým mestom“. Okrem zákazu vjazdu áut bez špeciálneho povolenia sa v dejisku olympiády zavádza špeciálny režim odbavovania poštových zásielok alebo kontrola mobilnej komunikácie. Záchranári ministerstva pre mimoriadne situácie majú odteraz podľa ruských médií „bojovú pohotovosť“.
Prísne opatrenia, vyvolané obavami z násilných akcií severokaukazských extrémistov, budú platiť až do 21. marca, kedy sa skončia paralympijské hry nadväzujúce na olympiádu. Nad bezpečnosťou v olympijskom Soči má oproti letnej olympiáde v Londýne bdieť prinajmenšom dvojnásobok strážcov. Na juhu Ruska sa do grandióznej operácie má zapojiť okolo 100-tisíc príslušníkov policajných zložiek a armády. Počíta sa s nasadením družíc, radarov a sonarov, bezpilotných lietadiel, hliadkovacích člnov i pyrotechnických robotov.
Veľké obavy podľa médií panujú z akcií osamotených atentátnikov, ktoré je ťažké predvídať a zmariť, ako sa minulý mesiac ukázalo vo Volgograde, kde pri dvoch samovražedných útokoch zahynulo 34 ľudí. Skôr než Soči alebo hlavné mesto Moskva sa podľa bezpečnostných expertov môže stať terčom samovražedného útoku niektoré juhoruské mesto. Napríklad Rostov na Done, Krasnodar, Stavropol alebo Astrachaň.
Rusi si podľa agentúry RIA Novosti nechali radiť okrem iného od britských odborníkov, ktorí sa podieľali na strážení olympijského Londýna a od amerických špecialistov, a to najmä s ohľadom na atentát počas bostonského maratónu.
Generál Oleg Syromolotov z ruskej tajnej služby FSB, ktorý má bezpečnosť v Soči na starosti, vyhlásil, že „opatrenia nesmú prekážať olympiáde, športovcom, trénerom a divákom“. Prezident Vladimir Putin medzitým tiež zmiernil predošlý úplný zákaz demonštrácií. So súhlasom FSB a na určených miestach sa aj počas olympiády demonštrovať bude môcť.