V Sýrii zahynuli traja miestni pracovníci Človeka v tiesni

V sýrskom meste Halab zahynuli tento týždeň traja miestni pracovníci humanitárnu spoločnosti Človek v tiesni.

08.01.2014 15:12
debata (3)

Organizácia to oznámila na svojej internetovej stránke. Na severe Sýrie, kde leží aj Halab, sa práve odohrávajú ťažké boje medzi rôznymi opozičnými frakciami. Organizácia Človek v tiesni pomáha v Sýrii civilistom, len v roku 2013 im doručila pomoc za 4 200 000 eur. Tento rok plánuje pomoc ďalej navyšovať.

Podľa riaditeľa Človeka v tiesni Šimona Panka bolo v utorok zranených päť pracovníkov a traja z nich, medzi ktorými bol aj vedúci tímu, zraneniam podľahli. Päticu náhodne zasiahli granátom pri odstreľovaní civilných štvrtí na juhu mesta. Skupina na mieste už dlhšie ako rok zabezpečuje humanitárnu pomoc pre tisícky rodín a mieni v tom pokračovať.

Sýrsky konflikt trvá od marca roku 2011 a vyžiadal si cez 100-tisíc obetí. V poslednej dobe už nejde len o boj proti vláde prezidenta Bašara Asada. Situácia sa komplikuje na severe, ktorý už z veľkej časti opozície ovláda. Patria k nej tiež islamskí radikáli, ktorých cieľom nie je len zvrhnutie súčasného režimu, ale tiež vytvorenie islamského štátu.

K najradikálnejším z týchto skupín patria Islamský štát v Iraku a Levante (ISIL). Podľa posledných správ mimovládnych organizácií sa podarilo ich oponentom z radov opozície dobyť halabské veliteľstvo ISIL.

Jedna z umiernenejších skupín An-Nusrat v utorok vyzvala na ukončenie boja medzi opozičnými frakciami. ISIL, ktorá je viazaná na al-Kajdá, na to v stredu ale zareagovala odmietavo a pohrozila zničením všetkých, ktorí uznávajú exilovú opozičnú sýrsku národnú koalíciu. OSN opakovane a bez výsledku žiadala sýrsku vládu, aby krajinu sprístupnila humanitárnym pracovníkom. V Sýrii pôsobia predovšetkým mimovládne organizácie.

Človek v tiesni tam má podľa svojho pracovníka Petra Štefana 42 miestnych zamestnancov, tí riadia dve tamojšie kancelárie. Ďalej pracuje 16 ľudí, medzi ktorými sú Česi a zahraniční pracovníci, v Turecku a táto kancelária koordinuje sýrske pobočky.

V Sýrii pracovníci rozdávajú jedlo, deky a napríklad tiež pomáhajú 25 školám s opravami, distribúciou desiat a podobne. „Oni robia humanitárnu prácu, doručujú jedlo, deky, starajú sa o chod všetkých programov, ktoré na mieste máme,“ povedal ČTK Štefan.

V roku 2013 organizáci Človek v tiesni v Sýrii priamo pomohla 350-tisíc ľuďom, ktorí dostali mesačnú dávku potravín alebo jednorazovú materiálnu pomoc, tá zahŕňa napríklad provizórne prístrešky, matrace, deky alebo oblečenie. Organizovala tiež vývoz komunálneho odpadu vo štvrtiach Halab, ktorú obýva 500-tisíc ľudí. Viac než 20-tisíc ľudí mesačne dostáva vďaka Človeku v tiesni dennú dávku chleba.

V Ḩalabe a Idlíbe podporuje Človek v tiesni 25 škôl, teda 10-tisíc žiakov a 530 učiteľov. „Opravujeme triedy, staviame detské ihriská, deťom rozdávame desiaty aj školské pomôcky, vzdelávame učiteľov a prispievame na ich platy,“ dodal Štefan.

3 debata chyba
Viac na túto tému: #Sýria #Človek v tiesni