Hillary pribudnú peniaze aj vďačnosť politikov

Ešte ani nepovedala áno a už je pre ňu pripravených viac ako štyri milióny dolárov. Zatiaľ nie je jasné, či bude Hillary Clintonová kandidovať v prezidentských voľbách v roku 2016.

10.01.2014 13:00
Hillary Clintonová, USA, Foto: ,
Keď sa Hillary Clintonová rozhodne v roku 2016 kandidovať v prezidentských voľbách, bude veľmi náročné pre akéhokoľvek demokrata, aby jej prekazil stranícku nomináciu.
debata (2)

Stále má dosť času na rozhodnutie. Lenže dá sa povedať, že kampaň pred bojom o Biely dom sa už rozbieha a Clintonovej stúpenci nezaháľajú.

Organizácia Ready for Hillary (Pripravení pre Hillary) oznámila, že v roku 2013 vyzbierala viac ako štyri milióny dolárov.

„Vďaka vlne entuziazmu pre možnú kandidatúru Hillary a pevnej oddanosti našich podporovateľov sme prekonali naše ciele. Sme ďalej, ako sme plánovali, čo sa týka získavania peňazí nevyhnutných na to, aby sme zospodu vybudovali armádu, ktorú môžeme aktivovať, keď sa Hillary rozhodne,“ uviedol vo vyhlásení Adam Parkhomenko, výkonný riaditeľ organizácie Ready for Hillary.

Náhradu za demokratického prezidenta Baracka Obamu budú vyberať Američania až v roku 2016. Ale to neznamená, že možní kandidáti si už netestujú terén.

„Kampaň za prezidentskú nomináciu sa dá rozdeliť do troch častí,“ pripomína Matthew Eshbaugh-Soha, politológ zo Severotexaskej univerzity. „Najviditeľnejšou sú primárky, ktoré sa začínajú v roku prezidentských volieb. Druhou je to, čo nazývame neviditeľné primárky. To je rok pred hlasovaním, keď kandidáti zbierajú peniaze, snažia sa zviditeľniť v médiách a zúčastňujú sa na debatách. Treťou fázou, ktorá sa najviac odohráva za kulisami, je práve rok doplňovacích volieb do Kongresu, čo je teraz. Vtedy sa kandidáti môžu pokúsiť budovať podporu pre svoj pokus,“ vysvetlil pre Pravdu Eshbaugh-Soha.

Clintonová sa už v roku 2008 snažila dostať do Bieleho domu. Vtedy však tesne prehrala v primárkach s Obamom. Podľa prieskumov verejnej mienky je v tejto chvíli Clintonová jasnou favoritkou na získanie prezidentskej nominácie vo svojej Demokratickej strane. Pred pravdepodobne druhým najvážnejším kandidátom súčasným viceprezidentom Joeom Bidenom má náskok niekoľko desiatok percent.

Bez ohľadu na to, či sa nakoniec bude bývalá prvá dáma uchádzať o nomináciu, alebo nie, určite bude v nasledujúcich mesiacoch viditeľná na americkej politickej scéne. A rovnako aj jej manžel exprezident Bill. Američania si v novembri vyberú nové zloženie Snemovne reprezentantov a vymenia tretinu Senátu. Clintonovci budú pomáhať demokratickým kandidátom. To je príležitosť aj pre Clintonovú samotnú.

„Keď sa rozhodne kandidovať, tak jej zbieranie peňazí a podpora pre potenciálnych členov Kongresu môžu pomôcť viacerými spôsobmi,“ tvrdí o Clintonovej Diana Carlinová, odborníčka na ženy v politike z univerzity v Saint Louis. „Zviditeľní ju to bez toho, aby začala oficiálnu prezidentskú kampaň. Zabezpečí si lojalitu tých, ktorým pomôže, aby ich zvolili. Keby prispela k tomu, že Obama získa v Kongrese demokratickú väčšinu, zlepší si šance na výhru v prezidentských voľbách. Je to tiež šanca stretnúť novú generáciu straníckych lídrov v jednotlivých štátoch a novinárov. Clintonová si rovnako môže otestovať, ako by to, čo sa deje vo Washingtone, pôsobilo na jej vlastnú kampaň,“ uviedla Carlinová pre Pravdu.

O dôležitosti toho, aby Clintonová bola v období doplňovacích volieb viditeľná, nepochybuje ani politológ Mark Rozell. „Je to dôležité obdobie, keď ašpirujúci prezidentskí kandidáti poskytujú pomoc spolustraníkom a zbierajú si ich vďačnosť. Clintonová je pre demokratov, ktorí sa chcú dostať do Kongresu, veľmi žiaduca. Čím viac pomôže kandidátom v tohtoročných voľbách, tým náročnejšie bude pre nejakého člena jej strany, aby ju v roku 2016 vyzval,“ povedal pre Pravdu odborník z Univerzity Georgea Masona.

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com 2 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #USA #Barack Obama #Hillary Clinton