Neďaleko hrobu Ariela Šarona dopadli palestínske strely

Palestínski militanti odpálili v pondelok z pásma Gazy dve strely, ktoré dopadli v oblasti neďaleko ranča, kde v pondelok pochovali izraelského expremiéra Ariela Šarona.

13.01.2014 13:31 , aktualizované: 17:18
Ariel Šaron, hrob Foto: ,
Hrob, v ktorom leží bývalý izraelský premiér Ariel Šaron, zakryli kvetmi.
debata (11)

Vo vyhlásení o tom informovala izraelská armáda, podľa ktorej strely dopadli do otvoreného priestranstva na púšti Negev pri severnej hranici s pásmom. Policajný hovorca Micky Rosenfeld informoval, že terčom bolo pravdepodobne mesto Sderot, ktoré leží neďaleko. Strely našťastie nikoho nezranili a nenarobili škody.

Strely dopadli štyri kilometre od rodinného ranča Havat Šikmim na severe púšte Negev. Tu v pondelok pochovali bývalého premiéra Šarona, ktorý zomrel vo veku 85 rokov po ôsmich rokoch v kóme. Izraelské sily posilnili bezpečnosť v okolí ranču pre obavy z možných raketových útokov zo strany palestínskych ozbrojencov. V oblasti tiež aktivovali protiraketový systém Železná kupola.

Ariela Šarona pochovali v pondelok v Izraeli. Foto: SITA/AP, Ariel Schalit
Ariel Šaron Ariela Šarona pochovali v pondelok v Izraeli.

So Šaronom sa lúčil Blair aj Biden

Bývalého izraelského premiéra Ariela Šarona, ktorý zomrel vo veku 85 rokov, pochovali v pondelok na rodinnom ranči Havat Šikmim na severe púšte Negev. Skončila sa tak rozlúčka so svetoznámym politikom, ktorý po ťažkej porážke prežil posledných osem rokov v kóme. Pohrebu za účasti zahraničných predstaviteľov predchádzal štátny obrad na pôde izraelského parlamentu v Jeruzaleme.

Na spomienkovej ceremónii v Jeruzaleme, ktorá predchádzala samotnému pohrebu, sa zúčastnili najvyšší izraelskí, ale aj svetoví lídri, vrátane amerického viceprezidenta Joa Bidena a britského expremiéra Tonyho Blaira. Šaronov nástupca Benjamin Netanjahu ho označil za „jedného z najväčších vojenských veliteľov, ktoré kedy židovský ľud mal“.

„Nikdy si počas svojej služby neodpočíval, keď si obraňoval svoju vlasť a pomáhal jej prekvitať,“ povedal v prejave izraelský prezident Šimon Peres. Americký vicepremiér Biden zase o Šaronovi hovoril ako o „komplexnom mužovi“.

„Drsný, ale plachý, neskrotný, ale zároveň služobník svojho ľudu,“ povedal Blair, ktorý v súčasnosti pôsobí ako vyslanec medzinárodného spoločenstva pre Blízky východ.

Ariel Šaron v roku 2005.
Ariel Šaron v roku 2001 v Jeruzaleme.
+8Ariel Šaron v roku 2004 s vtedajším prezidentom...

Šaron bol jedným z najvýznamnejších politikov v histórii Izraela, aj keď jeho kariéru sprevádzali viaceré kontroverzie. Do kómy upadol v januári 2006 po utrpení mŕtvice. Šaron bol premiérom Izraela v rokoch 2001 až 2006.

Predtým zastával rôzne ministerské posty a ako minister obrany v roku 1982 nariadil rozpútanie libanonskej vojny. Ako premiér sa do dejín zapísal najmä tým, že v roku 2005 rozhodol o stiahnutí izraelských osadníkov z Pásma Gazy.

Americký viceprezident Joe Biden so slnečnými... Foto: SITA/AP, Sebastian Scheiner
Ariel Šaron, Tony Blair, Benjamin Netanjahua Americký viceprezident Joe Biden so slnečnými okuliarmi stojí vedľa izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, jeho ženy Sarah a bývalého britského premiéra Tonyho Blaira počas smútočnej ceremónie za zosnulým expremiérom Arielom Šaronom.
11 debata chyba
Viac na túto tému: #Izrael #pohreb #Ariel Šaron