Člověk v tísni zverejnil video po výbuchu, ktorý zabil jeho ľudí

Česká humanitárna organizácia Člověk v tísni (ČvT) v pondelok na internete zverejnila zábery po výbuchu v sýrskom Halabe, po ktorom pred necelým týždňom zomreli traja jej sýrski pracovníci.

13.01.2014 16:39
okno, bomba, útok, Človek v tiesni Foto:
Bombový útok poškodil aj okolité budovy v Sýrii.
debata (8)

Organizácia v meste od konca roka 2012 poskytuje humanitárnu pomoc. „Smrť troch kolegov bola súčasťou širšej tragédia jediného dňa, keď okrem ďalších ľudí prišlo o život aj niekoľko príjemcov našej pomoci,“ uviedla organizácia ČvT.

„Útok začal okolo pol jednej a počas jednej minúty dopadli do obytnej štvrti celkovo štyri rakety zem-zem. Následky výbuchu boli tragické. Traja zamestnanci ČvT na následky zranení zomreli,“ dodala organizácia.

Podľa jej vyhlásenia všetci prišli o život „pri hľadaní zdravotníckeho zariadenia, ktoré by ich bolo schopné ošetriť“. „Okrem kolegov zahynulo na mieste päť detí, ktoré sa zbehli v domnení, že sa otvára výdajňa chleba. Všetky deti boli z rodín, ktoré ČvT dlhodobo podporuje,“ informoval jeden z pracovníkov humanitárnej organizácie, ktorý bol v osudný moment s kolegami na mieste.

„Tragický incident nie je ojedinelý a len ilustruje barbarské a neúnosné útoky na civilné štvrte niekdajšieho hospodárskeho centra severnej Sýrie s viac ako dvoma miliónmi obyvateľov. Len od polovice decembra v Ḩalabe zomrelo pre ostreľovanie a ‚sudové bomby‘ okolo 700 ľudí a viac ako 3000 utrpelo zranenia,“ uviedla organizácia ČvT vo svojom vyhlásení. Takzvané sudové bomby jej sýrsky spolupracovník opisuje ako ropné barely naplnené výbušninou a skrutkami, úlomkami skla a šrotom, ktoré armáda z veľkej výšky zhadzuje z vrtuľníkov.

„Vo dne aj v noci nad mestom často krúžia stíhačky a hľadajú skupinky ľudí alebo svetlo v uliciach. Niekoľkokrát zasiahli napríklad autobusovú stanicu či miestne trhovisko,“ spresnil pracovník ČvT.

8 debata chyba
Viac na túto tému: #Sýria #bombový útok #Človek v tiesni