Egypťania rozhodujú o ústave v tieni generálov

Dvojdňový maratón hlasovania o návrhu novej egyptskej ústavy podľa očakávania charakterizuje napätie. Podľa agentúry MENA len v utorok, v prvý deň plebiscitu, zahynulo pri nepokojoch najmenej osem ľudí.

15.01.2014 07:11 , aktualizované: 07:22
Egypt, referendum, hlasovanie Foto:
Egypťanky ukazujú označené prsty po tom, čo odvolili počas utorkového referenda o návrhu novej ústavy.
debata

A to napriek tomu, že až 160-tisíc vojakov a 200-tisíc policajtov sa stará o bezpečnosť v krajine. „Vojaci majú rozkaz strieľať na každého, kto sa pokúsi ohroziť voličov,“ informovala egyptská televízia. Až 52 miliónov Egypťanov má možnosť rozhodnúť o novom znení prvého zákona krajiny. Mal by vymeniť predchádzajúcu ústavu, ktorú v roku 2012 presadili konzervatívne moslimské sily a ktorej základom bol islam.

Nové znenie dokumentu zásadne mení obsah predchádzajúcej ústavy. Napriek pokrokovým zmenám v porovnaní s predchádzajúcou ústavou má nový návrh aj kritikov. Nielen medzi radikálnymi moslimami, ale aj v tábore liberálov. Dôvodom je zachovanie právomocí armády. Napríklad v tom, že civilné osoby možno postaviť pred vojenský súd. Pravda však zostáva, že v Egypte má armáda tradične silnú podporu. A tak väčšine Egypťanov neprekáža, že rozhodujú v réžii generálov. Až 70 percent občanov verí, že muži v uniformách nedopustia chaos, ktorý nasledoval po zvolení Muhammada Mursího za prezidenta a vládnutí Moslimského bratstva. Prvý je dnes za mrežami a hnutie postavili mimo zákona.

Ak Egypťania schvália návrh ústavy, tak do šiestich mesiacov by sa mali v krajine uskutočniť nové parlamentné a prezidentské voľby. Podľa pozorovateľov by sa na plebiscite malo zúčastniť viac voličov ako v prípade hlasovania o predchádzajúcej ústave. Ako pripomína denník Financial Times, k volebným urnám vtedy prišlo 30 percent Egypťanov a výsledok nepotešil väčšinu obyvateľov a zároveň odštartoval vlnu nespokojnosti. Aj tentoraz radikálne islamské sily vyzvali Egypťanov, aby ignorovali hlasovanie.

Armádu podporujú predovšetkým obyvatelia väčších miest. Odmietajú napríklad diktát islamu, ako je povinná návšteva mešít či zahaľovanie žien. Na druhej strane odporcovia generálov a nimi dosadenej dočasnej vlády sa regrutujú na vidieku. Ide najmä o sociálne slabé vrstvy.

Moslimských radikálov podporuje aj chudoba živoriaca na periférii Káhiry či Alexandrie. Predovšetkým preto, že nech už dnes zakázané Moslimské bratstvo je akékoľvek, v súlade so sociálnym faktorom islamu vždy kládlo dôraz na sociálnu a charitatívnu činnosť. V tejto súvislosti sa často uvádzajú konkrétne príklady z oblasti zdravotníctva.

Doktor s diplomom z prestížnej univerzity napríklad zoberie od pacienta až 500 dolárov (takmer 366 eur) za liečbu zuba. Pritom zubár z kliniky pre chudobných a spravovanej Moslimským bratstvom si zapýtal približne 3 libry (asi 31 centov). Bratstvo neriadilo len nemocnice. Hlboko zakorenenú podporu chudobných dosiahlo aj rozdávaním potravín.

V súvislosti s rozdelením egyptskej spoločnosti sa dnes mnohí pýtajú, či armáda nezneužije vo svoj prospech mocenské páky, ktoré drží pevne v rukách po zvrhnutí prezidenta Mursího a zákaze Moslimského bratstva. Politológovia však pripomínajú, že armáda už nie je taká, ako ju Egypťania poznajú z nedávnej minulosti z čias tridsaťročnej diktatúry Husního Mubaraka. Poukazujú najmä na skutočnosť, že v jej radoch je dnes mladšia generácia, ktorá v mnohom stavia na nacionalizme, vracia sa k odkazu legendárneho Gamála Násira.

Nezanedbateľnou skutočnosťou je aj snaha o diverzifikáciu spojeneckých zväzkov Egypta a o „prehodnotenie“ doterajšej jednostrannej orientácie na USA. V Káhire si napríklad opäť častejšie podávajú kľučky ruskí a čínski politici, ale aj armádne špičky. „Nová ústava otvára novú éru v dejinách Egypta,“ povedal v pondelok v predvečer plebiscitu Amr Músa, významný egyptský politik a diplomat a zároveň šéf skupiny, ktorá pracovala na návrhu nového dokumentu.

Agentúrnu správu sme nahradili autorským článkom denníka Pravda.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Egypt #refrendum