Likvidácia sýrskych chemických zbraní zatiaľ nejde podľa plánu

Prevoz a likvidácia chemických látok zo sýrskeho chemického arzenálu ide pomalšie, než sa očakávalo pre logistické a bezpečnostné problémy.

16.01.2014 14:53
debata (3)

Prioritné chemikálie, medzi ktoré patrí horčičný plyn, mali byť pôvodne zničené už do 31. marca, no celý proces je spomalený občianskou vojnou, zlým počasím a byrokratickými prekážkami. Vo štvrtok to konštatoval riaditeľ Organizácie pre zákaz chemických zbraní (OPCW) Ahmet Üzümcü.

Vyjadril však presvedčenie, že chemické zbrane sa podarí zničiť do o konca júna, ako to stanovuje rezolúcia Bezpečnostnej rady OSN. „Som si istý, že dokážeme splniť konečný termín do konca júna, urobíme pre to všetko,“ povedal novinárom počas návštevy Ríma.

Üzümcü informoval, že na dánsku loď naložili v sýrskom prístave Ládikíja zatiaľ len niečo vyše 16 ton najnebezpečnejších chemikálií z ich celkového množstva 560 ton. Šéf OPCW podľa vlastných slov dúfa, že proces sa v najbližších dňoch urýchli. Prvé chemikálie vezie loď do talianskeho prístavu Gioia Tauro v Kalábrii. Tam ich preložia na špeciálne vybavené americké plavidlo, ktoré ich zlikviduje vo vodách Atlantického oceánu.

3 debata chyba
Viac na túto tému: #Sýria #chemické zbrane #OPCW