Fio bankaFio banka

Počet Európanov bojujúcich za extrémistov stále rastie

Počet Európanov, ktorí odchádzajú bojovať za extrémistické skupiny do moslimských krajín, stále narastá. Potvrdila to stredu eurokomisárka pre vnútorné záležitosti Cecilia Malmströmová.

16.01.2014 17:24
debata (23)

Cieľovými krajinami sú najmä Sýria, Sudán a Somálsko. Malmströmová upozorňuje, že sa tento trend je veľmi nebezpečný najmä vo veci ich návratu do vlasti z „bojových zón“ a šírenia extrémistických ideológii. EÚ ho preto musí zastaviť, povedala eurokomisárka, ktorá predstavila aj nový program zameraný na potlačenie tohto problému. Samotné členské krajiny totiž podľa švédskej exministerky pre európske záležitosti tejto veci nevenujú dostatočnú pozornosť.

Podľa decembrových informácií Francúzska sa k sýrskym povstalcom, ktorí bojujú proti prezidentovi Bašarovi Asadovi, pridalo 1500 až 2000 mladých Európanov, z toho vyše 400 Francúzov a zhruba 150 Belgičanov. Väčšina tých, ktorí odchádzajú bojovať do Sýrie, hovorí, že chcú bojovať po boku islamistických skupín napojených na al-Kajdá.

Facebook X.com 23 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #Európa #Asad #extrémisti