Pri protiteroristickej akcii v Dagestane zabili sedem islamistov

Pri protiteroristickej akcii, ktorá v sobotu prebehla v dagestanskej metropole Machačkala na juhu Ruska, zlikvidovali ozbrojené sily sedem islamských extrémistov.

18.01.2014 16:18
debata (12)

Skupina mala v meste údajne na svedomí piatkový útok na reštauráciu. Informovala o tom agentúra Interfax. Podľa ruského protiteroristického výboru (NAK) sú medzi zabitými veliteľ machačkalskej zločineckej skupiny a pripravená samovražedná atentátnička.

Protiteroristická operácia začala o polnoci v súvislosti s predchádzajúcim bombovým útokom na reštauráciu Zlaté impérium, ktorý si síce nevyžiadal ľudské životy, ale 16 osôb, vrátane niekoľkých policajtov, utrpelo zranenia. Podľa polície teroristi objekt napadli, pretože im jeho majiteľ nechcel platiť výpalné.

Interfax s odvolaním sa na policajné informácie napísal, že skupinu, ktorá útok vykonala, sa podarilo zablokovať v jednom dome. NAK neskôr oznámil, že sedem ozbrojencov bolo pri akcii zabitých. Jedným z nich bol Machmud Alijev, ktorý sa pred tromi dňami stal vodcom zločincov.

Medzi mŕtvymi je podľa výboru tiež vdova po jednom už skôr zabitom islamistickom vzbúrencovi, 26-ročná Zaira Alijevová, tú teroristi pripravili na vykonanie samovražedného atentátu. O tom, že zasahujúce sily nerokovali s ozbrojencami „v rukavičkách“ svedčí informácia, že telá šiestich zabitých sa našli pod zrúcaninami domu, kde sa ukryli. Siedmeho zabitli skôr, keď sa pokúsil prebiť z obkľúčenia.

Pri piatkovom prepade reštaurácie Zlaté impérium najprv jeden z páchateľov vystrelil z granátometu a keď na miesto dorazili policajti, aby incident vyšetrili, explodovalo zaparkované auto. Túto taktiku podľa médií obvykle používajú islamskí extrémisti. Jeden zo zdrojov Interfax uviedol, že nálož zodpovedala sile 40 kilogramov trinitrotoluénu.

V oblasti severného Kaukazu, kam patrí okrem Dagestanu okrem iného aj Čečensko, bojujú moslimskí povstalci za odtrhnutie tohto regiónu od Ruska a za vytvorenie islamského štátu. Využívajú na to teroristické útoky, a to často aj mimo tejto oblasti. Pripisujú sa im tiež samovražedné atentáty, ktoré si minulý mesiac vo Volgograde vyžiadali 34 obetí na životoch. Prostriedky pre svoj ​​boj získavajú trestnou činnosťou.

12 debata chyba
Viac na túto tému: #terorizmus #islam #Dagestan