Olympijský dom v Soči možno bude na stanici

Slovensko možno predsa bude mať na zimnej olympiáde v Soči svoj olympijský dom. Napriek tomu, že pre vysoké náklady na prenájom sa o jeho vytvorení už neuvažovalo, do hry vstúpila ponuka majiteľov Tatravagónky Alexeja Beljajeva a Michala Lazara.

19.01.2014 15:00
debata

Tí podľa Hospodárskych novín využili svoje nadštandardné vzťahy s ruskými železnicami a zabezpečujú miesto v novovybudovanej železničnej stanici v Soči.

Koľko bude stáť prenájom na stanici a kto ho zaplatí, nie je jasné. „Zmluvné podmienky musia vyhovovať Slovenskému olympijskému výboru. Ako bude výbor riešiť financovanie a do akej miery bude na ňom participovať Tatravagónka, závisí od ich vzájomnej dohody,“ uviedol Alexander Linczényi, riaditeľ reklamnej agentúry Roko, ktorá podnikateľov zastupuje.

Viac detailov riaditeľ neprezradil. „Jediné, čo sa nám pravdepodobne podarilo vybaviť, je konkrétny voľný priestor. Kým nemáme podpísanú zmluvu, nemôžeme sa relevantne vyjadriť,“ dodal Linczényi.

Slovenský olympijský výbor bude ponuku podnikateľov zvažovať. „Dostali sme informáciu, že by mohlo byť isté miesto k dispozícii a teraz s tým pracujeme,“ povedal generálny sekretár Slovenského olympijského výboru Jozef Liba. Iniciatívu súkromnej firmy považuje za zaujímavú. „Najmä kvôli priestoru. Vlaková stanica, kde je dopravný uzol, môže byť exkluzívny priestor,“ podotkol Liba. Výbor však tiež čaká na podklady – potrebuje vedieť rozlohu a pôdorys, ale najmä cenu.

Náklady na slovenský dom pri letnej olympiáde v Londýne vyšli podľa Libu na vyše 550-tisíc až 600-tisíc eur. Ponuka, ktorú výbor najskôr dostal z ruskej strany, bola podľa neho trojnásobne vyššia. Aj preto sa pôvodne rozhodli, že Slovensko bude tentoraz bez olympijského domu.

Ak by sa priestory na prezentáciu Slovenska v mieste diania zimnej olympiády podarilo získať za prijateľných podmienok, podľa Libu by nešlo o klasický olympijský dom. „V prvom rade by to mal byť priestor na prezentáciu krajiny, propagáciu cestovného ruchu, histórie a kultúry a tiež miesto na stretávanie sa ľudí z výpravy, športovcov a médií,“ dodal Liba.

Olympijské domy slúžia na podporu slovenskej reprezentácie, ale tiež na športovú, politickú a ekonomickú diplomaciu. Verejnosť má do nich obmedzený prístup.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #olympiáda #Soči #olympijský dom