Príprava žiadosti o kandidatúru na ZOH 2022 podľa organizátorov nemešká

Delegácia Výboru NR SR pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport spolu s prezidentom Slovenského olympijského výboru Františkom Chmelárom ukončila v nedeľu rokovanie u severných susedov týkajúce sa poľskej kandidatúry na Zimné olympijské hry (ZOH) 2022.

19.01.2014 18:39
debata (8)

V závere rokovania kompetentní konštatovali, že do polovice marca bude všetko pripravené, aby na Medzinárodný olympijský výbor (MOV) mohli poslať prihlášku na kandidatúru.

„Teraz vypĺňame anketový formulár, v ktorom musíme odpovedať na jednotlivé otázky týkajúce sa kandidatúry. Momentálne s tým nie je žiaden problém. Úprimne povedané, neviem si predstaviť, že by sme nestihli podať túto žiadosť, robíme všetko pre to, aby bola žiadosť správne vypracovaná a na čas sme ju mohli doručiť MOV,“ uviedla po rokovaní predsedníčka kandidátskeho výboru ZOH Krakov 2022 Jagna Marczulajtis Walczaková s tým, že posúdenie vplyvov na životné prostredie bude potrebné až v druhej fáze, ďalšia žiadosť sa bude musieť odovzdať v júli. „V nej bude nutné doplniť ďalšie zložky projektu, práve v tomto období nás čaká dosť veľa práce,“ dodala.

Zdanlivá nevýhoda oboch kandidátskych krajín v podobe ekonomického zázemia oproti iným štátom ako Čína či Kazachstan môže byť podľa Chmelára v konečnom dôsledku skôr výhodou. „MOV si uvedomuje nebezpečenstvo stále sa zvyšujúcich výdavkov, gigantizmu, orientácie usporiadavať olympijské hry v bohatých štátoch a miestach, a to by bol kolotoč, ktorý by mohol znamenať koniec olympijských hier ako takých. Existuje určitá dobrá vôľa a zámer nového prezidenta MOV v rámci agendy 2020, čo je taký hlavný program MOV, pripraviť nový pohľad na organizáciu olympijských hier. Ja si osobne myslím, že nie je cesta zablokovať diverzifikáciu určitých olympijských súťaží nejakými pravidlami, ako napríklad v prípade našej žiadosti organizovať hokejový turnaj na slovenskej strane Tatier, ale cesta je zvýšiť efektivitu, úspornosť a rozumnosť organizácie olympijských hier,“ vysvetlil Chmelár.

V tejto fáze podľa neho ešte nie je nutné pripraviť pre MOV kompletný projekt. To, čo je v prvej žiadosti potrebné zo slovenskej strany, bude pripravené. Chmelár ďalej uviedol, že nie je cieľom oboch zainteresovaných krajín pripraviť megalomanský projekt, skôr taký, ktorý by pozdvihol rozvoj športovísk v regióne i infraštruktúru.

„Videli sme to vo Vencouveri, v Londýne i teraz v Soči, že tendencia organizácie prípravy najmä objektov je taká, že niektoré športoviská po skončení olympijských hier buď znížia svoju kapacitu divákov na rozumnú mieru, alebo sa zlikvidujú, premiestnia sa na iné miesto, alebo sa predajú. Je to realita, ktorú je možné uplatniť aj v našom poľsko-slovenskom projekte,“ objasnil Chmelár. Napríklad v Londýne takto podľa neho odovzdali asi päť športových objektov a po skončení olympiády v Soči sa tri veľké haly odmontujú a prenesú do inej časti Ruska.

V prípade úspešnej kandidatúry bude podľa Chmelára potrebné dobudovať diaľnicu z Bratislavy na Liptov, tiež modernizovať letisko v Poprade a kvalitnými cestami prepojiť Krakov Zakopané Poprad, resp. Liptovský Mikuláš. „Čo sa týka Jasnej, tak tam bude potrebné dobudovať zjazdovku. Predovšetkým v hornej časti Chopku bude treba urobiť určité opatrenia, aby sneh vietor neodfúkaval, a samozrejme, upraviť dojazdy, pretože nie sú upravené na takú kapacitu divákov, ktorá by sa očakávala,“ dodal Chmelár.

Okrem toho bude potrebné zabezpečiť bezproblémovú prepravu divákov z Liptovského Mikuláša do Jasnej. Zaťažkávacou skúškou strediska budú juniorské majstrovstvá sveta v zjazdových disciplínach.

„Boli sme sa pozrieť na Svetový pohár družstiev v skokoch na lyžiach v Zakopanom, bola tam úžasná atmosféra. Zanietenie je tu veľmi silné, takže sa neobávam, že by sa pri našej príprave projektu niečo nestihlo,“ dodal šéf parlamentného výboru Mojmír Mamojka (Smer). Podľa ostatných poslancov, ktorí sa zúčastnili na rokovaní v Poľsku, má poľská kandidatúra na ZOH šancu uspieť.

„Zatiaľ nie je definitívne jasné, koľko nás bude olympiáda i samotná kandidatúra stáť. Napríklad Barcelona mala veľmi nákladné letné olympijské hry, ale dnes, prešlo desať rokov, má z turistického ruchu, dvojnásobok toho, čo mala predtým, dodnes sa to drží. Som presvedčený, že návratnosť nákladov na olympiádu, možno nie okamžite, ale určite sa prejaví, a to prostredníctvom cestovného ruchu,“ dodal poslanec Martin Fronc (KDH).

8 debata chyba
Viac na túto tému: #Poľsko #olympiáda #Tatry #Krakov