Vo štvrtok kancelária hlavy štátu oznámila, že novú vládu predsedu sociálnej demokracie Bohuslava Sobotku vymenuje 29. januára. Zeman sa teraz stretáva s budúcimi členmi kabinetu, ktorých navrhli strany trojkoalície ČSSD, ANO a KDU-ČSL. Prezident v uplynulých týždňoch nepriamo kritizoval viacerých kandidátov na ministrov. Zeman dokonca naznačoval, že by niektoré mená mohol odmietnuť. Sobotka však preto hrozil aj podaním na súd pre kompetenčný spor.
Preto sa javí ako nepravdepodobné, že by prezident predsa len ťahal situáciu do krajnosti. Od stredy prijíma budúcich ministrov a skúšku v jame levovej zvládol aj Martin Stropnický z ANO. Tento herec, bývalý minister kultúry a diplomat má viesť rezort obrany. Zeman mal výhrady k jeho skúsenostiam s armádou.
"On mi tiež dal kontrolnú otázku, koľko má Česká republika tankov. To som hádam dostal jednotku,“ povedal Stropnický pre české médiá po schôdzke s prezidentom. Politik tvrdí, že mu hlava štátu výslovne povedala, že ho vymenuje.
Vo štvrtok si Zeman vyskúšal aj budúceho ministra priemyslu a obchodu Jana Mládka z ČSSD. Tomu hlava štátu vyčítala, že v minulosti požiadal o bezpečnostnú previerku, ale nemá ju. Mládek tvrdí, že konanie prerušil, lebo už nepôsobil v žiadnej verejnej funkcii. "Pán prezident mi dal pár otcovských rád,“ uviedol po stretnutí nádejný minister.
Možné komplikácie by ešte mohli priniesť schôdzky Zemana so sociálnymi demokratmi Jiřím Dienstbierom a Lubomírom Zaorálkom. Prvý má mať vo vláde na starosti ľudské práva, druhý rezort diplomacie. Ani jeden z nich nemá so Zemanom práve najlepšie vzťahy. Zaorálek chce po nástupe do funkcie pozvať na návštevu niektorého z predstaviteľov ukrajinskej opozície, pravdepodobne Vitalija Klička.Pre denník Lidové noviny však tiež uviedol, že nepovažuje za chybu, že Zeman by rád videl v Prahe ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyča.
Česko bude mať od 29. januára konečne vládu, ktorá vznikla z výsledkov parlamentných volieb. Bude to po 95 dňoch. V súčasnosti stále riadi krajinu úradnícky kabinet Jiřího Rusnoka, ktorý je pri moci od 10. júla. Sobotkova vláda musí do tridsiatich dní požiadať o dôveru v Poslaneckej snemovni. ČSSD, ANO a KDU-ČSL v majú podobe 111 hlasov pohodlnú väčšinu v 200-člennej dolnej komore parlamentu.