Pchjongjang vyzval Soul na zmierenie

KĽDR v piatok v otvorenom liste vyzvala Južnú Kóreu na vzájomné zmierenie a ukončenie nepriateľských vojenských prejavov. Soul to podľa webu BBC zamietol s tým, že list má skrytý motív.

24.01.2014 07:21
debata (1)

Výzva prišla pred plánovaným tradičným vojenským cvičením Juhokórejskej republiky s USA, ktoré vždy zvyšuje napätie medzi Pchjongjangom a Soulom.

List vraj poslali na príkaz severokórejského vodcu Kim Čong-una. „Pre zlepšenie vzťahov medzi severom a juhom (Kórejského polostrova) je dôležité prijať odvážne rozhodnutia s cieľom zastaviť všetky nepriateľské akcie,“ uviedla podľa BBC v texte Národná obranná komisia, hlavná severokórejská vojenská inštitúcia. Tá minulý týždeň vyzývala Soul na zrušenie februárových vojenských manévrov s USA.

Podľa Juhu ide zo strany KĽDR o „šálivovu“ propagandu. Soul tiež usúdil, že Pchjongjang by svojimi výzvami a hrozbami mohol pripravovať pôdu na novú provokáciu s cieľom vyvolať konflikt medzi Severokórejčanmi a Juhokórejčanmi.

Podľa Pchjongjangu je vojenské cvičenie priamou provokáciou, ktorá môže Kórejský polostrov priviesť do katastrofy. Juhokórejská republika oznámila, že cvičenie napriek vyhrážkam prebehne podľa plánu.

Podľa západných analytikov sa KĽDR do nejakého vojnového dobrodružstva nepustí, pretože by v ňom nemohla uspieť. Pchjongjang ale môže pokusne odpáliť ďalšiu raketu dlhého doletu alebo vykonať nový jadrový test.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #KĽDR #Južná Kórea