Hollande navštívil Vatikán, prijal ho pápež

24.01.2014 12:07
pápež, Hollande
Pápež František prijal vo Vatikáne francúzskeho prezidenta. Autor: ,

Pápež František v piatok vo Vatikáne prijal francúzskeho prezidenta Françoisa Hollanda, ktorý po nedávnom odhalení bulváru čelí podozreniu, že bol dlhodobo neverný svojej partnerke Valérii Trierweilerovej.

Súkromná audiencia v pápežskom paláci prebehla bez prítomnosti médií, nepredpokladá sa však, že by témou schôdzky bolo Hollandeovo súkromie. Katolícka cirkev však s nevôľou sleduje napríklad nedávne uzákonenie homosexuálnych sobášov vo Francúzsku alebo tamojšie debaty o legalizácii eutanázie.

Príchod Hollanda do Vatikánu oproti zvyklostiam naživo prenášalo vatikánske televízne centrum. Na záberoch bolo vidieť, ako prezident pomaly vstupuje do paláca a s vážnou tvárou sa pozdravil s pápežom. Ani inak veľmi neformálny František sa príliš neusmieval, obaja muži potom spoločne odišli do pracovne, kde spolu hovorili približne pol hodiny.

Okrem pápeža sa má Hollande stretnúť tiež s vatikánskym štátnym sekretárom Paolom Parolinom. Francúzsky prezident bol od svojho zvolenia v máji 2012 v Ríme už štyrikrát, s pápežom sa ale teraz stretol prvý raz. Médiá si všímajú predovšetkým to, že dlhodobo naplánovaná audiencia sa uskutočnila práve v čase, keď sa na Hollanda valí podozrenie, že podvádzal svoju partnerku a prvú dámu Francúzska Trierweilerovú.

Kontroverzných tém však v diskusii mohlo byť viac, upozornila agentúra APA. Okrem legalizácie homosexuálnych sobášov cirkev kritizuje aj francúzske plány na zjednodušenie rozvodov alebo na legalizáciu eutanázie.

V Ríme v noci na piatok zároveň vybuchla podomácky vyrobená nálož a polícia preveruje, či explózia nemala s Hollandeovou cestou súvislosť. Incident, pri ktorom nebol nikto zranený, sa totiž odohral blízko sídla francúzskeho veľvyslanca pri Svätej stolici.

#Francúzsko #pápež František #Francois Hollande
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk