Ukrajinská opozícia odmietla ponuku Janukovyča viesť vládu

Ukrajinská opozícia neprijala návrh prezidenta Viktora Janukovyča, aby viedla vládu. Informovala o tom ukrajinská tlačová agentúra Unian.

25.01.2014 08:58 , aktualizované: 21:39
Janukovyč, Kličko, Jaceňuk Foto: ,
Ukrajinský prezident Viktor Janukovyč (druhý zľava) počas rokovania s opozičnými vodcami Olehom Tyahnybokom (prvý vpravo) Vitalijom Kličkom (druhý vpravo) a Arsenijom Jaceňukom (tretí vpravo) v Kyjeve.
debata (242)

Na kyjevskom námestí Nezávislosti to večer podľa agentúry DPA oznámil aj jeden z predákov opozície Vitalij Kličko. Ten dostal ponuku stať sa vicepremiérom pre humanitárne záležitosti, ďalší opozičný vodca Arsenij Jaceňuk mal byť premiérom.

V snahe upokojiť rozbúrenú situáciu na Ukrajine Janukovyč tiež oznámil, že je pripravený zmeniť ústavu.

Janukovyč sa už v piatok snažil zabrániť ďalšej eskalácii násilia a sľúbil niekoľko ústupkov. Uviedol, že počas utorkovej mimoriadnej schôdze parlamentu pozmení vládu, nechá upraviť sporné zákony sprísňujúce tresty za demonštrácie a vyhlási amnestiu pre zatknutých demonštrantov. Opozícia ale tieto sľuby označila za nedostatočné a vyzvala v piatok hlavu štátu, aby podala demisiu.

Násilie má ďalšiu obeť, demonštranti zajali policajtov

V ukrajinskej metropole v sobotu od nočných hodín pokračujú strety medzi demonštrantami a políciou. Protestujúci zapaľovali pneumatiky na postavených barikádach a hádzali na ťažkoodencov kamene a zápalné fľaše, tí proti nim zasahovali slzotvorným plynom, uviedla britská BBC.

Ukrajinské ministerstvo vnútra obvinilo demonštrantov, že zajali dvoch príslušníkov polície a žiada ich okamžité prepustenie.

„Ukrajinské ministerstvo vnútra žiada okamžité prepustenie policajných dôstojníkov. Ak naša požiadavka nebude splnená, polícia bude nútená prijať opatrenia nutné na ich oslobodenie,“ citovala oficiálna vyhlásenie agentúra RIA Novosti. Úrady tvrdia, že demonštranti policajtov držia v budove radnice, ktorú obsadili. Tí to ale odmietajú.

Úrady oznámili ďalšiu obeť násilností – v Kyjeve zomrel demonštrant, ktorý bol ťažko zranený v stredu. Štyridsaťpäťročný odporca vlády prezidenta Janukovyča je oficiálne najmenej treťou obeťou protestov, opozícia však tvrdí, že mŕtvych je viac, prinajmenšom šesť.

Pri policajnom internáte údajne v Kyjeve zabili policajta. Mŕtveho s prestrelenou hlavou našli v piatok večer. Informuje o tom ukrajinský portál MIGNews. Správa nie je oficiálne potvrdená. Obeťou má byť 27-ročný starší seržant, ktorý sa údajne vracal neozbrojený domov zo služby.

Skupina pozostávajúca z približne stovky radikálnych demonštrantov sa v sobotu pokúsila obsadiť budovu ministerstva energetiky. „Bol tu pokus obsadiť budovu. Prišlo asi 100 ozbrojených ľudí. Išiel som im povedať, že ak budovu v kľude neopustia, môže skolabovať celý energetický systém na Ukrajine,“ povedal agentúre Reuters minister Eduard Stavyckyj.

Minister vnútra Vitalij Zacharčenko podľa serveru BBC oznámil, že rokovania so zástupcami demonštrujúcich zlyhalo a že nenásilné riešenie sporu nemá veľa šancí na úspech. Protivládni aktivisti podľa neho majú k dispozícii zbrane a vodcovia protestov už nedokážu radikálne skupiny kontrolovať, citovala ministra agentúra Interfax.

Kyjev v obľahnutí demonštrantov a polície

V Kyjeve pokračujú násilné strety medzi protestujúcimi a políciou.

Fotogaléria
Demonštrant hádže Molotov kokteil do ohňa.
Pohľad na Námestie nezávislosti po nočných...
+13Dym a oheň počas protestu v Kyjeve.

„Donútime úrady, aby nás rešpektovali,“ citovala agentúra AP jedného z protestujúcich, 27-ročného Artura Capellania. „Nie oni, ale my budeme diktovať podmienky prímeria,“ dodal. Podľa prokuratúry pri nočných potýčkach zadržali 12 demonštrantov.

Z Kyjeva, kde demonštrácie pokračujú už vyše dva mesiace, sa vzbura proti Janukovyčovi v posledných dňoch rozšírila takmer do polovice krajiny. Terčom nevôle sa stali sídla oblastných gubernátorov menovaných prezidentom. Protivládni aktivisti sa pokúsili obsadiť kancelárie oblastných samospráv v najmenej 12 regionálnych centrách a v piatich sa im to podarilo. Vo Ľvove, Rovno a Lucku šéfovia oblastí sami podali demisiu, v Užhorode opozícia zablokovala kancelárie zakarpatského gubernátora.

242 debata chyba
Viac na túto tému: #demonštrácie #Janukovyč #Ukrajina