Dav demonštrantov v Kyjeve zaútočil na budovu plnú policajtov

26.01.2014 08:43, aktualizované: 22:59
Ukrajina, demonštrácia
Protesters útočia na vládnu budovu v centre Kyjeva. Autor: ,

Niekoľko desiatok demonštrantov v nedeľu večer získalo pod kontrolu ministerstvo spravodlivosti v centre Kyjeva. Informoval o tom reportér agentúry AFP. Demonštranti vraj nenarazili na odpor; v miestach údajne nebol žiadny predstaviteľ poriadkových síl. Demonštranti začali okolo budovy okamžite stavať barikády.

Dav demonštrantov zaútočil v noci zo soboty na nedeľu aj na budovu výstavného a konferenčného centra Ukrajinský dom, ktorá sa počas posledných týždňov každodenných demonštrácií stala základňou policajných síl.

Demonštranti sa zhromaždili pred Ukrajinským domom na bulvári Chreščatyk krátko po vystúpení predákov opozície na neďalekom námestí Nezávislosti, kde sa už dva mesiace protestuje proti vláde prezidenta Viktora Janukovyča.

Opoziční lídri tam prehovorili k ľuďom po tom, čo od prezidenta prekvapivo dostali ponuku zastávať vysoké vládne posty.

Jaceňuk chce rokovať o poste premiéra so svojou stranou

Arsenij Jaceňuk sa podľa Janukovyčových predstáv mal stať novým premiérom a Vitalij Kličko vicepremiérom pre humanitárne záležitosti. Opozícia sa k ponuke stavia skôr odmietavo; Jaceňuk na svojom twitterovom účte zdôraznil, že post neodmietol ani neprijal a chce všetko prerokovať so zástupcami svojej strany Vlasť (Baťkivščyna).

Podľa komentátora BBC je však nepravdepodobné, že by vodcovia protestov na Janukovyčove návrhy pristúpili, pretože ich hlavnou požiadavkou sú teraz nové prezidentské voľby. Ústupky zo strany prezidenta vraj navyše vnímajú ako prejav jeho oslabeného postavenia a chcú ho z vedenia krajiny odstrániť.

Útočníci v noci na nedeľu v Ukrajinskom dome rozbíjali okná, vylomili dvere a hádzali do budovy zápalné bomby. Policajti na to odpovedali granátmi so slzným plynom. Dav vytvoril pred vchodom do Ukrajinského domu uličku, aby policajti mohli odísť, nikto ale podľa reportéra AP nevyšiel.

Pravidelná nedeľná demonštrácia, na ktorej sa v minulých týždňoch schádzalo až 100 000 ľudí, sa však dnes nekonala. Opozícia ju odvolala kvôli pohrebu 25-ročného muža, ktorý zomrel počas stretov s políciou v stredu. Na centrálnom námestí sa konala tryzna.

Sklony k násilnostiam po mesiacoch demonštrácií a stretov stále narastajú. Jeden z vodcov opozície Vitalij Kličko v sobotu na námestí vyzýval k zastaveniu stretov, mnohí ale na neho za to pískali a bučali, a dokonca ho raz postriekali hasiacim prístrojom. Ďalší z opozičných lídrov Oleh Ťahnybok protestujúcich v sobotu večer ubezpečil, že „boj bude pokračovať“.

V Kyjeve demonštrácie pokračujú už vyše dva mesiace a vzbura proti Janukovyčovi sa v posledných dňoch rozšírila takmer do polovice krajiny, najmä jej západnej časti. Protivládni aktivisti sa pokúsili obsadiť kancelárie oblastných samospráv v najmenej 12 regionálnych centrách a v piatich sa im to podarilo.

Ukrajinský prezident Viktor Janukovyč v sobotu v snahe upokojiť rozbúrenú situáciu ponúkol vodcom opozície vedúce miesta v rekonštruovanej vláde. Arsenij Jaceňuk sa mal stať novým premiérom a Vitalij Kličko vicepremiérom pre humanitárne záležitosti. Opozícia Janukovyčov návrh odmietla, Jaceňuk ale vyjadril pripravenosť prevziať vedenie krajiny, nie však v prezidentom ponúkanej podobe. Vyhlásil, že opozícia chce oslobodiť väznenú ukrajinskú expremiérku Juliu Tymošenkovú.

Janukovyč už v piatok sľúbil, že počas utorkovej mimoriadnej schôdze parlamentu pozmení vládu, nechá upraviť sporné zákony sprísňujúce tresty za demonštrácie a vyhlási amnestiu pre zatknutých demonštrantov. Opozícia ale tieto sľuby označila za nedostatočné.

V sobotu sa odporcovia režimu pokúsili obsadiť budovu ministerstva energetiky a ministerstvo vnútra obvinilo demonštrantov, že zajali a mučili dvoch príslušníkov polície. Opozícia to ale označila za provokáciu zo strany vlády. Úrady v sobotu oznámili ďalšiu obeť násilností z radov demonštrantov. Ide o oficiálne najmenej tretiu obeť protestov, opozícia však tvrdí, že mŕtvych je prinajmenšom šesť.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#demonštrácie #polícia #Vitalij Kličko #Viktor Janukovyč #Arsenij Jaceňuk #Ukrajina
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku