Karadžič sa opýta Mladiča na Srebrenicu

Bývalý bosnianskosrbský prezident Radovan Karadžič a šéf jeho armády Ratko Mladič sa v utorok na pôde Medzinárodného tribunálu pre bývalú Juhosláviu (ICTY) v Haagu prvýkrát od ich zatknutia objavia spoločne na verejnosti.

28.01.2014 10:44
Radovan Karadžič Foto:
Radovan Karadžič požiadal o predvolanie Mladiča.
debata (12)

Informuje o tom spravodajský portál britskej stanice BBC, ktorého reportérom sa podarilo nahliadnuť do súdnych spisov. O Mladičove predvolanie požiadal Karadzič, ktorý sa ho opýta celkovo šesť otázok.

„Informoval si ma, že väzni zo Srebrenice budú, sú, alebo boli popravení?“ znie údajne jedna z nich. Karadžič požiada o Mladičovu výpoveď aj v prípade obliehania Sarajeva, ktoré sa do dejín balkánskych vojen z 90. rokoch zapísalo ako jedna z najtragickejších kapitol. Karadžič predvolaním Mladiča sleduje potvrdenie svojich slov, že vojnové zločiny v Bosne nenariadil. Mladičovi obhajcovia voči predvolaniu namietali s odvolaním sa na zlý zdravotný stav ich klienta. Súd sa však s týmto argumentom nestotožnil.

Medzi najzávažnejšie obvinenia voči Karadžičovi a Mladičovi patrí ich úloha v takmer štyri roky trvajúcom obliehaní Sarajeva ako aj pri srebrenickej masakre z júla 1995, v rámci ktorej bosnianskosrbské jednotky vyvraždili asi 7500 prevažne moslimských mužov a chlapcov. Karadžiča zatkli v júli 2008 po 13 rokoch na úteku priamo v Belehrade, kde sa ukrýval pod falošným menom Dragan Dabič. Mladiča, ktorý mal zase priamo riadiť etnické čistky zahŕňajúce najhoršie zločiny spáchané v Európe od druhej svetovej vojny, chytili v máji 2011. V súvislosti s úlohou, ktorú v 90. rokoch zohrával počas konfliktu v Bosne, čelí obvineniam z 11 trestných činov vrátane genocídy, vojnových zločinov a zločinov proti ľudskosti. V jeho prípade ide o najväčší proces, akým sa doteraz ICTY zaoberal.

12 debata chyba
Viac na túto tému: #ICTY #Srebrenica #Radovan Karadžič #Ratko Mladič