Sýria sa oneskoruje s vývozom chemických zbraní

Podľa agentúry Reuters je sa Sýria šesť až osem týždňov oneskoruje za dohodnutým harmonogramom. Znepokojenie nad tým vo štvrtok vyjadrili Francúzsko a USA.

30.01.2014 19:42
debata (1)

Výkonná rada Organizácie pre zákaz chemických zbraní (OPCW) vo štvrtok rokovala v Haagu o oneskorovaní likvidácia sýrskych chemických zbraní. Podľa agentúry Reuters je sa Sýria šesť až osem týždňov oneskoruje za dohodnutým harmonogramom. Znepokojenie nad tým vo štvrtok vyjadrili Francúzsko a USA. Do konca decembra mali byť zo zeme vyvezené stovky ton najnebezpečnejších chemických bojových látok, zatiaľ sa ale nepodarilo vyviezť ani päť percent. Pritom majú byť bojové chemikálie zničené do polovice tohto roka.

USA vo vyhlásení pre OPCW uviedli, že Sýria sa musí bez oneskorenia podriadiť rezolúcii OSN o likvidácii svojich zbraní. Požiadavky Damasku na dodatočné vybavenie sú podľa Washingtonu neoprávnené a ďalšie oneskorovanie prinesie nové výdavky. „Sýria tvrdí, že príčinou oneskorovania prevozu chemikálií sú bezpečnostné otázky, a žiada ďalšie vybavenie ako nepriestrelné obaly prepravných kontajnerov, elektronické protiopatrenia a detektory výbušnín,“ povedal vo svojom vyhlásení americký zástupca pre výkonnú radu OPCW.

Sýria vlani súhlasila s tým, že sa vzdá svojho chemického arzenálu. Ide o asi 1300 ton chemikálií. Majú byť vyvezené zo Sýrie a zničené z veľkej časti na mori na špeciálne upravenej americkej lodi MV Cape Ray. Vyvezené látky sú zatiaľ uskladnené na dánskych lodiach, ktoré ich odviezli zo sýrskeho prístavu Latákíja. Na americkú loď budú preložené v talianskom prístave Gioia Tauro.

Francúzsky minister zahraničia Laurent Fabius vo štvrtok povedal, že svet musí dohliadnuť na to, aby Sýria splnila svoje záväzky ohľadom likvidácie chemického arzenálu. „Zdá sa, že sa to spomalilo. Svetové spoločenstvo musí dohliadnuť na plnenie sýrskych záväzkov,“ povedal Fabius.

Americký minister obrany Chuck Hagel vo Varšave vyhlásil, že Spojené štáty znepokojuje oneskorovanie vývozu chemických zbraní. Hovoril o tom vraj telefonicky so svojím ruským náprotivkom Sergejom Šojguom a požiadal ho o intervenciu u sýrskej vlády. Hovorca Bieleho domu Jay Carney vyhlásil, že za transport chemikálií je zodpovedný režim prezidenta Bašára Asada. „Očakávame, že splní svoje povinnosti,“ povedal novinárom.

Podľa harmonogramu malo Sýriu do 31. decembra 2013 opustiť 700 ton najnebezpečnejších látok, najmä tých, ktoré sú súčasťou bojových látok sarin a yperit. Zvyšné chemikálie mali byť odvezené do 5. februára.

Tempo likvidácie zbraní stanovuje minuloročná rezolúcia BR OSN, ktorá neobsahuje konkrétny postih pre prípad neplnenia. Na prípadných sankciách by sa museli zhodnúť stáli členovia rady, krajiny ktoré sú tradičnými spojencami Damasku – Rusko a Čína. Moskva a Peking spoločne v minulosti niekoľko rezolúciu o Sýrii zmarili. Likvidáciu sýrskych zbraní navrhlo Rusko, takže vlani pre rezolúciu hlasovalo.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #Sýria #chemické zbrane