Sudán zastavil činnosť Červeného kríža na svojom území

01.02.2014 12:00

Sudánske úrady nariadili Medzinárodnému výboru Červeného kríža (ICRC​), aby prerušil svoju činnosť v Sudáne. Ako dôvod uviedli bližšie nespresnené technické problémy ohľadom plánovaných misií humanitárnej organizácie. Oznámil to v sobotu podľa agentúry AFP hovorca tímu ICRC​ v Sudáne.

„Dostali sme oficiálny list od (vládneho sudánskeho) výboru pre humanitárnu pomoc, ktorý nás informuje, že naša činnosť je od 1. februára pozastavená,“ povedal AFP hovorca medzinárodnej organizácie so sídlom v Ženeve. Uviedol, že tím ICRC​ v Sudáne sa výzve podriadil.

Červený kríž bude podľa neho rokovať v najbližších dňoch so sudánskym ministerstvom zahraničia a ďalšími úradmi s cieľom čo najrýchlejšie obnoviť pomoc obetiam ozbrojeného konfliktu v krajine. Hoci sa činnosť v teréne zastavila, všetkých asi 700 miestnych a zahraničných pracovníkov ICRC​ ​​v Sudáne zostane v tunajších kanceláriách organizácie.

ICRC​ uvádza, že poskytla v posledných rokoch pomoc viac ako 1,5 miliónu ľudí v sudánskych oblastiach, ktoré sužuje kmeňové násilnosti a boje medzi vojakmi a ozbrojenými skupinami. Pomoc je predovšetkým v podobe zdravotnej starostlivosti, potravín, nástrojov či vodných čerpadiel.

Boje začali roku 2003. Proti vláde vtedy v Darfúre povstali hnutia nespokojné s prehliadaním problémov černošského obyvateľstva v prospech Arabov. Kabinet, v ktorom prevažovali Arabi, na povstanie odpovedal masakrami, pri ktorých podľa odhadov OSN zahynulo okolo 300-tisíc ľudí a ďalších 2,7 milióna utieklo zo svojich domovov.

Medzinárodný trestný súd (ICC) obvinil pre krutosti páchané v Darfúre sudánskeho prezidenta Umara Hasana Ahmada Bašíra z genocídy, zločinov proti ľudskosti a vojnových zločinov.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#nepokoje #konflikt #Sudán #Červený kríž
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku