Sýria podľa Ruska vyvezie chemické zbrane do marca

Sýria by mohla vyviesť z krajiny na likvidáciu všetky toxické chemické látky do začiatku marca. V utorok to povedal námestník ruského ministerstva zahraničia Gennadij Gatilov, podľa ktorého Damask je ešte tento mesiac pripravený na odoslanie veľkého množstva chemikálií z chemických zbraní.

04.02.2014 10:25
debata

„Tento proces sú pripravení dokončiť do 1. marca,“ povedal Gatilov.

Organizácia pre zákaz chemických zbraní (OPCW) minulý týždeň kritizovala pomalý pokrok pri likvidácii sýrskeho chemického arzenálu. Damask sa podľa nej zatiaľ zbavil len necelých piatich percent chemikálií určených na likvidáciu a nesplnil tentotýždňový termín na odvoz všetkých toxických chemických látok z krajiny. USA minulý týždeň požiadali Rusko, aby na svojho spojenca Baššára al-Asada zatlačilo v záujme urýchlenia procesu likvidácie, ktorý mešká najmä pre logistické a bezpečnostné problémy.

Na základe septembrovej rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN má Sýria čas do konca júna, aby sa zbavila celého chemického arzenálu vrátane látok slúžiacich výrobu takýchto zbraní. Likvidácia sa má uskutočniť na mori na palube americkej lode so špeciálnym vybavením. Predmetom prvej námornej operácie sú najsmrtiacejšie látky vrátane takzvaného horčicového plynu, sarínu a bojovej látky VX.

debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #Sýria #chemické zbrane