Mladí Rusi prehrali vojnu s políciou

Žiadni partizáni, ale ozbrojení banditi! Súdna porota vo Vladivostoku vzala šestici mladíkov aureolu bojovníkov proti skorumpovanej a brutálnej polícii a uznala ich za vinných z vytvorenia ozbrojenej zločineckej bandy, vraždy troch strážcov poriadku, štyroch civilistov, niekoľkých pokusov o vraždu, viacnásobného ublíženia na zdraví, lúpežných prepadov a z ilegálneho ozbrojovania sa.

05.02.2014 07:22
Rusi, zločinecká banda, Vladivostok Foto:
Mladí ruskí banditi na jar 2010 nasnímali video, na ktorom tvrdili, že bojujú proti policajnej zvoli.
debata (18)

O výške trestu, ktorým môže byť až doživotné väzenie, má súd rozhodnúť v priebehu mesiaca. Vyhlásenie verdiktu včera trvalo vyše šesť hodín, píše denník Komsomolskaja pravda. Porota musela odpovedať dovedna na 225 otázok o vine obvinených. Takmer vo všetkých prípadoch jej predseda prečítal to isté: „Bola vina dokázaná? Áno. Poľahčujúce okolnosti? Nijaké.“ Prípad „prímorských partizánov“, ako ich nazvali médiá podľa kraja, kde vyčíňali, pozná celé Rusko.

Pred štyrmi rokmi ich pričinením tajga na ruskom Ďalekom východe začala pripomínať údolia Severného Kaukazu. Policajné sily viedli rozsiahlu špeciálnu operáciu s obrnenými vozmi i vrtuľníkmi tisíce kilometrov od povstaleckých oblastí Čečenska, Ingušska či Dagestanu. Vojnu bezpečnostným zložkám namiesto separatistov a moslimských fanatikov vyhlásili radoví Rusi, ktorí – ako tvrdili vo svojom videoposolstve šírenom na internete – sa vzbúrili proti policajnej zvoli.

Vzhľadom na zlú povesť ruskej polície im mnohí držali palce. Na múroch sa objavovali nápisy oslavujúce „hrdinstvo prímorských partizánov“. V ankete rozhlasovej stanice Echo Moskvy ich iba 30 percent poslucháčov označilo za banditov a až 70 percent za Robinov Hoodov.

Ozbrojení boli kalašnikovmi a poľovníckymi puškami, obliekali sa do maskáčov. Prepadávali policajné stanice, zo zálohy útočili na motorizované hliadky. Pri lúpeži drog však zabili aj štvoricu civilistov. S výnimkou jedného tridsiatnika boli v bande samí dedinskí mladíci vo veku od 18 do 22 rokov.

Trištvrte roka sa mladíkom darilo unikať vyše tisícke príslušníkov bezpečnostných síl, ktorí na nich rozpútali nevídanú honbu. Ich skrýšu objavili a obkľúčili až v júli 2010. Dvaja členovia bandy podľa polície spáchali samovraždu, zvyšní sa vzdali.

Na procese sa všetci obžalovaní priznali iba k menej závažným trestným činom. Všetky vraždy pripísali na účet svojich mŕtvych druhov. Advokáti už oznámili, že sa proti rozsudku odvolajú. „Spravili zo mňa hotové monštrum,“ sťažoval sa na rozhodnutie poroty, ktorá ho uznala za vodcu bandy, Alexander Kovtun. „Označili nás za bandu,“ citovala ho Komsomolskaja pravda. „Ale na túto cestu nás dotlačili spoločenské problémy,“ dodal.

© Autorské práva vyhradené

18 debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #súd #vladivostok