V Kyjeve demonštrujú tisíce ľudí, úrady varujú pred terorizmom

V Kyjeve sa zišli v nedeľu tisíce ľudí a ďalšej protivládnej demonštrácii, ich počty sa podľa rôznych zdrojov rozchádzajú.

09.02.2014 13:48 , aktualizované: 16:26
ukrajina, kyjev, Julia Tymošenková Foto: ,
Protivládni demonštranti pochodujú v Kyjeve v sobotu 8. februára. V pozadí baner s fotografiou Julie Tymošenkovej.
debata (43)

Ukrajinské zdroje uvádzajú okolo desaťtisíc ľudí, podľa odhadu agentúry AFP prišlo 70-tisíc demonštrantov.

Protest organizovaný opozíciou začal okolo poludnia a podľa agentúrnych informácií je zatiaľ pokojný. K davu sa postupne prihovárajú predstavitelia opozície.

„Nemáme v úmysle sa vzdať. Pôjdeme ďalej,“ povedal opozičný aktivista Dmytro Bulatov, ktorého telefonický príhovor z Litvy, kde sa lieči, preniesli ľuďom v centre ukrajinskej metropoly silné reproduktory. Ľudia uvítali potleskom slová Bulatova, ktorý sa v januári v Kyjeve stal obeťou únosu a mučenia.

Nedeľný počet demonštrantov na kyjevskom námestí Nezávislosti (Majdan) je porovnateľný s tým z minulého víkendu, ale nižší ako pri veľkých demonštráciách v novembri, decembri a januári, poznamenala agentúra AFP.

Úrady varovali pred zvýšenou teroristickou hrozbou

Ukrajinské úrady varovali v nedeľu pred zvýšenou teroristickou hrozbou. Národná bezpečnostná agentúra oznámila, že protiteroristickú jednotku uviedla do pohotovosti. Dôvodom je veľký počet hrozieb bombovými útokmi na letiská, železničné stanice, ropovody a iné miesta po celej krajine. Nie je jasné, kto útokmi pohrozil. Agentúra však varovala ukrajinskú opozíciu, ktorá už niekoľko týždňov organizuje protivládne protesty, že okupáciu vládnych budov považuje za prejav terorizmu.

43 debata chyba
Viac na túto tému: #Kyjev #demonštrácia #Ukrajina #Dmytro Bulatov