Súčasťou správy, hrubej ako telefónny zoznam, na ktorej komisia pracovala takmer rok, je aj list adresovaný Kim Čong-unovi. „Odporučíme postúpiť posúdenie situácie v Severnej Kórei Medzinárodnému trestnému tribunálu, aby zvážil zodpovednosť všetkých, vrátane prípadne i vašej, kto môže byť trestne stíhaný za zločiny proti ľudskosti, ktoré sú spomínané v správe,“ píše sa v liste.
Správa cituje mnohé svedectvá, podľa ktorých obyvatelia Severnej Kórey čelia zotročovaniu, mučeniu, sexuálnemu násiliu, politickému útlaku a ďalším zločinom. Hladujúce obyvateľstvo podľa vyšetrovateľov musí znášať nútené deportácie či perzekúcie na základe náboženstva, politického presvedčenia, rasy a pohlavia. Správa zaznamenáva rozsiahle politické represie, popravy a nútené práce v internačných táboroch, kde je podľa odhadov zadržiavaných 80– až 120-tisíc politických väzňov, ako aj systém klasifikácie rodín podľa ich lojality k režimu.
„Ak nie sú osoby obvinené z politických zločinov okamžite popravené, skončia v internačných táboroch, ktoré oficiálne neexistujú. Väčšina ľudí je uväznená na doživotie bez šance tábor opustiť živí… Obvyklou praxou pri výsluchoch je mučenie,“ konštatuje správa a uvádza svedectvá o mučiacich komorách. Tie sú vybavené nádržami a okovami, na ktoré zvyknú mučených zavesiť dolu hlavou a potom ich topiť vo vode. Pri výsluchoch katani svojim obetiam často zapichujú aj ihly pod nechty.
Dokument obsahuje svedectvo istej ženy, ktorú úrady prinútili utopiť vlastné dieťa, či prípad rodiny, ktorej členovia boli mučení len preto, že ich prichytili pri sledovaní zahraničného televízneho seriálu.
„Závažnosť, rozsah a povaha týchto zločinov nemajú v súčasnom svete obdobu. V mnohých prípadoch porušovanie ľudských práv zaznamenané komisiou zodpovedá definícii zločinov proti ľudskosti,“ uvádza vyšetrovacia komisia. Podľa jej predsedu Michaela Kirbyho zaprotokolované zločiny pripomínajú tie, ktoré spáchali nacisti počas druhej svetovej vojny. „Niektoré sú zarážajúco podobné,“ povedal austrálsky sudca pre Reuters.
Severná Kórea závery komisie OSN kategoricky odmietla. „Takzvaná správa je založená na dôkazoch podvrhnutých mocnosťami nepriateľskými Severnej Kórei… Spomínané porušovania ľudských práv v našej krajine neexistujú,“ uvádza sa vo vyhlásení Pchjongjangu.
Diktátor Kim sa predbežne nemusí obávať, že ho budú súdiť v Haagu. Aspoň dovtedy, kým nad ním drží ochrannú ruku Peking. Čína má v Bezpečnostnej rade OSN právo veta a odporúčania komisie môže zablokovať.