Volebné miestnosti v Líbyi stráži 51-tisíc policajtov a vojakov

Líbyjčania zatiaľ neprejavili veľký záujem o voľby, v ktorých vo štvrtok môžu rozhodnúť o zložení komisie, ktorá pripraví návrh novej ústavy. Líbya skutočnú ústavu nemala počas 40 rokov vlády Muammara Kaddáfího.

20.02.2014 14:59
Benghází, Líbya, voľby Foto: ,
Volička vo východolíbyjskom Benghází.
debata

V noci na štvrtok niekto výbušninami poškodil päť volebných miestností na východe Líbye. Nikto pri týchto útokoch v meste Darná nebol zranený a ich zmyslom bolo podľa agentúry AFP zmariť voľby.

Úlohou komisie bude pripraviť do 120 dní novú ústavu, ktorá bude musieť prejsť referendom. Počíta sa s tým, že na jej základe by sa mohli do konca roka konať parlamentné voľby.

Líbyjská vláda vo štvrtok vyhlásila voľno, aby ľudia mali čas prísť k urnám. Do štvrtkového poludnia volilo len 18 percent oprávnených voličov. Pracovníci volebných komisií tvrdia, že si ľudia radi pospia a že väčší záujem sa dá očakávať popoludní.

Komisia má mať 60 členov a o členstvo v nej sa uchádza takmer 700 ľudí vrátane 73 žien. Šesť miest v komisii je určených pre zástupcov menšín a šesť pre ženy. Bezpečnosť v okolí 1 500 volebných miestností zaisťuje 40-tisíc policajtov a 11-tisíc vojakov.

Člen ťažko vyzbrojenej milície na snímke z... Foto: Reuters, Esam Omran Al-Fetori
Benghází, Líbya, voľby, milície, militanti Člen ťažko vyzbrojenej milície na snímke z utorka 18. februára na Námestí slobody v Benghází. Milície pohrozili, že zbavia dočasný parlament moci, pár hodín po tom ako vypršalo ultimátum jeho fungovania.

Ústava musí vyriešiť nekladené otázky za Kaddáfího režimu, ako je štruktúra moci, štatút menšín a miesto islamského zákona šaría v spoločnosti.

Líbya sa od Kaddáfího zvrhnutia a smrti v roku 2011 stretáva s chaotickou situáciou. Nedokázala do svojich inštitúcií zapojiť členov milícií, ktorí sa podieľali na Kaddáfího porážke. Od volieb v roku 2012 má prechodný parlament, ktorý mal krajinu doviezť k voľbám. Radikáli a milicionári opakovane žiadajú, aby bol tento parlament rozpustený.

debata chyba
Viac na túto tému: #Líbya #voľby #ústava