Tymošenková prijala Merkelovej ponuku na liečbu v Nemecku

Bývalá ukrajinská premiérka Julija Tymošenková, ktorú cez víkend prepustili po vyše dvoch rokoch z väzenia, prijala ponuku nemeckej kancelárky Angely Merkelovej, aby v Berlíne podstúpila liečbu dlhodobých ťažkostí s chrbticou.

24.02.2014 22:45
Julia Tymošenková, Ukrajina, Kyjev Foto: ,
Julia Tymošenková počas príhovoru k davu na námestí Nezávislosti.
debata (14)

V pondelok o tom informovala oficiálna internetová stránka političky, ktorá stojí na čele ukrajinskej najsilnejšej opozičnej strany Baťkivščyna (Vlasť). Začiatok liečby na jednej z berlínskych kliník sa predpokladá v marci, ešte predtým sa však Tymošenková plánuje zúčastniť na summite Európskej ľudovej strany. Merkelová sa v nedeľu s Tymošenkovou telefonicky spojila, aby jej zablahoželala k prepusteniu na slobodu a podporila ju v návrate do vrcholovej politiky.

Ukrajinskej expremiérke súd v roku 2011 udelil sedemročný trest za zneužitie premiérskych právomocí, čo Európska únia označovala za uplatňovanie selektívnej spravodlivosti. Jej prepustenie umožnilo rozhodnutie parlamentu po uzavretí dohody medzi opozíciou a dnes už bývalým prezidentom Viktorom Janukovyčom, ktorou vyvrcholila niekoľko mesiacov trvajúca politická kríza v krajine.

14 debata chyba
Viac na túto tému: #Angela Merkelová #Júlia Tymošenková #Ukrajina