KĽDR vypálila nad more štyri rakety krátkeho doletu

Severokórejská armáda testovala štyri rakety krátkeho doletu. Informovala o tom juhokórejská tlačová agentúra Jonhap s odvolaním sa na juhokórejské ministerstvo obrany.

27.02.2014 13:40
debata

Podľa agentúry Jonhap boli strely odpálené o 17:42 miestneho času (9:42 SEČ) z východného pobrežia KĽDR a smerovali nad more. Odpalisko sa nachádzalo v horskej lokalite neďaleko hranice s Južnou Kóreou, spresnil nemenovaný predstaviteľ ministerstva. Rakety mali dolet 200 kilometrov, napísala agentúra AFP.

Test sa uskutočnil v čase, keď sa v oblasti konajú juhokórejsko – americké vojenské manévre. Tie Pchjongjang označuje za nácvik k invázii a často je sprevádzaný výhražnými gestami adresovanými Spojeným štátom a Južnej Kórei. Cvičenie, plánované na niekoľko týždňov, začalo v pondelok.

Agentúra AFP uviedla, že Severná Kórea vykonáva skúšky rakiet krátkeho doletu pravidelne a v minulosti podobné testy použila na to, aby vyjadrila svoje rozhorčenie nad juhokórejskými manévrami.

Experti sa ale podľa AFP nemyslia, že by test mal nejakým zásadným spôsobom zvýšiť napätie medzi oboma Kóreami, ktoré po minuloročnej kríze na Kórejskom polostrove nedávno začali opatrný proces zlepšovania vzťahov.

KĽDR čelí dlhému zoznamu sankcií za porušovanie rezolúcií OSN, ktoré jej raketové a nukleárne skúšky zakazujú. Posledný jadrový test uskutočnila Severná Kórea vo februári 2013.

debata chyba
Viac na túto tému: #Severná Kórea #Rakety