Rusko odpálilo skúšobnú medzikontinentálnu raketu

Ruská armáda v utorok ohlásila úspešnú skúšku medzikontinentálnej balistickej rakety. Podľa štátnej tlačovej agentúry RIA o tom informoval hovorca ruského ministerstva obrany.

04.03.2014 22:13
debata

Test rakety s doletom 10 500 kilometrov podnikla Moskva v čase trvajúceho napätia na ukrajinskom polostrove Krym, ktorý od víkendu ruská armáda napriek kritike zo strany Západu de facto okupuje. Rusko podľa nemenovaného amerického činiteľa citovaného agentúrou AFP zámer odpáliť raketu dopredu avizovalo.

Raketa RS-12M Topol vyletela podľa hovorcu Igora Jegorova z Astrachánskej oblasti blízko Kaspického mora a dopadla na zem v skúšobnej vojenskej zóne v Kazachstane. Miesto odpalu sa podľa agentúry Reuters nachádza približne 450 kilometrov východne od ukrajinskej hranice a raketa sa vydala opačným smerom do Kazachstanu, ktorý je spojencom Moskvy.

„Boli sme na tento test upozornení začiatkom tohto týždňa, nie je to neočakávané,“ citovala agentúra AFP vyhlásenie nemenovaného činiteľa amerického ministerstva obrany.

Približne dvadsať metrov dlhá raketa je súčasťou arzenálu ruských síl od roku 1985 a je konštruovaná tak, aby bola schopná prenášať jadrové hlavice. Rusko testuje tieto rakety relatívne často a v mnohých prípadoch oznamuje výsledky skúšok, čím sa podľa analytikov Kremeľ snaží upozorniť Západ na svoj ​​jadrový potenciál a zároveň uistiť Rusov o tom, že ich armáda dokáže ochrániť.

Moskva podpísala s Washingtonom v roku 2010 doposiaľ poslednú zo série zmlúv o obmedzení počtu medzikontinen­tálnych balistických rakiet, ale Rusko bez ohľadu na to podniká kroky na rozšírenie svojho jadrového arzenálu.

debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #raketové testy
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy