OSN získala nové detaily o chemických útokoch v Sýrii

Chemické zbrane použité pri dvoch minuloročných útokoch v Sýrii pochádzali zo skladov sýrskej armády.

05.03.2014 15:02
Sýria, chemický útok, OSN Foto:
Inšpektori OSN n snímke zbierajú dôkazy o použití chemickej zbrane v jednej z damaských štvrtí.
debata (8)

Dospeli k tomu vyšetrovatelia OSN, ktorí informovali Radu OSN pre ľudské práva. Zodpovednosť za útoky na seba zatiaľ vzájomne zvaľovali sýrska armáda a opozície.

Sýrii kvôli nim vlani hrozil odvetný útok pripravovaný Spojenými štátmi. Damask sa mu vyhol, keď pristúpil na zničenie svojho chemického arzenálu.

Vyšetrovací tím OSN vedený Brazílčanom Paulom Sergio Pinheiro už vo svojej minuloročnej správe dokázal, že v Sýrii boli použité chemické zbrane, čo Damask a jeho spojenci pôvodne popierali. O pôvode použitých látok zatiaľ panovali pochybnosti. V najnovšej správe sa píše, že pri minuloročnom útoku spáchanom 21. augusta v Ghúte pri Damasku a tiež pri marcovom útoku na Chán al-Asal pri Ḩalabe boli použité chemikálie zhodných vlastností.

„Vzhľadom k povahe, kvalite a množstve použitých látok je jasné, že útočníci mali prístup do skladov chemických zbraní sýrskej armády a mali tiež vybavenie a vedomosti o tom, ako bezpečne manipulovať s veľkým množstvom chemických látok,“ stojí v správe.

Správy o použití chemických zbraní v konflikte vyvolali vlani široká diplomatické rokovania, ktoré v septembri zavŕšilo prijatie rezolúcie BR OSN. Rezolúcia podobnú akciu odsúdila, zakázala sýrskemu režimu vyrábať aj skladovať chemické zbrane a nariadila Damasku spolupracovať pri ich likvidácii.

Vyšetrovatelia OSN v stredu rade pre ľudské práva odovzdali správu hodnotiacu celkovo situáciu v Sýrii. Odsudzujú v nej napríklad obliehanie ako vojenskú metódu používanú pre získanie územia. V obkľúčení je podľa nej na rôznych miestach asi 250 000 ľudí, ktorí čelia pravidelnému bombardovaniu delostrelectva a letectva. Nedostáva sa im potravín, liekov a zdravotnej starostlivosti.

Správa posudzuje pomery v Sýrii od vlaňajšieho júla do tohtoročného januára. Obliehanie podľa nej používa nielen armáda, ale na niekoľkých miestach aj opozícia.

OSN zriadila vyšetrovaciu komisiu v septembri 2011, teda asi pol roka po začiatku sýrskych nepokojov, ktoré majú na konte podľa opozičných zdrojov 140 000 mŕtvych. Sýrske úrady vyšetrovateľom nedali povolenie na vstup do Sýrie, takže správy sú založené na výpovediach svedkov, na satelitných fotografiách a informáciách poskytovaných organizáciami pôsobiacimi v Sýrii. Skupina od júla získala vyše 560 nových svedectiev a na zatiaľ nepublikovaný zoznam osôb obvinených z páchania vojnových zločinov pripojila ďalšie mená.

8 debata chyba
Viac na túto tému: #Sýria #OSN #chemické zbrane