Dôvera v eurozóne sa vrátila, zdôrazňuje Angela Merkelová, keď poukazuje na opatrenia, ktoré sa prijali počas finančnej krízy. „Oplatilo sa mať odvahu a pomôcť oslabeným krajinám, ktoré používajú euro,“ povedala v exkluzívnom rozhovore pre Pravdu.
Merkelová sa ďalej venuje napríklad aj téme minimálnej mzdy, ktorá hýbala Nemeckom už počas predvolebnej kampane, a vyjadruje sa k nezamestnanosti. „Nemecko musí zostať atraktívne pre vedcov,“ poznamenala kancelárka na okraj zamestnávania špičkových odborníkov zo zahraničia. Rozhovor vznikol pri príležitosti recepcie hospodárskeho výboru Kresťansko–demokratickej únie (CDU) v Stralsunde, ktorý je najväčším mestom vo volebnom obvode Merkelovej.
Myslíte si, že Európania zvládnu krízu?
Nemecko bývalo dosť kritizované za svoj postoj. Súviselo to s tým, že sme sa vždy prísne prihovárali za to, aby dané štáty, čo boli nakazené krízou v eurozóne, uskutočnili potrebné kroky pred tým, ako im ukážeme našu solidaritu. Teraz vidíme, že sme trvali na správnom princípe.
Z čoho to vyplýva?
Írsko už nepotrebuje žiadnu pomoc. Španieli uskutočnili ďalekosiahle reformy vo svojom bankovom systéme. Portugalsko je na dobrej ceste, na ktorej vidím aj Grécko. Musíme opatrne sledovať situáciu v Taliansku a Francúzsku. Tam bude ešte treba realizovať množstvo reforiem.
Čiže vo všeobecnosti vzniká dôvod na optimizmus?
Štátne dlhopisy sú takmer na tej úrovni, kde boli v roku 2007. Znovu existuje dôvera v eurozóne. Pod čiarou sa teda oplatilo mať odvahu a pomôcť oslabeným krajinám. Európania musia kooperovať, aby náš kontinent aj naďalej zostal hospodárskou veľmocou. Bez toho nebudeme môcť pokračovať na doterajšej úrovni. Európania starnú a už dnes iba sedem percent svetového občianstva pochádza z nášho svetadiela.
Po parlamentných voľbách v septembri minulého roku chýbalo vašim konzervatívcom len päť percent k absolútnej väčšine. Napriek tomu ste sa museli vydať na cestu náročných rokovaní so sociálnou demokraciou o vzniku veľkej koalície. Teraz sa dokonca hovorí, že táto ľavicová strana je skutočným koaličným vládcom.
Nevidím dve strany, ale vidím jednu vládu, ktorá sa skladá z dvoch koaličných partnerov. Pre mňa je dôležité, aké výsledky dosiahneme v rámci spolupráce. Dobre to znášam, ak sociálni demokrati vedia realizovať projekty, s ktorými moja strana bude môcť súhlasiť.
Ktoré výzvy považujete za najvýznamnejšie pre nemeckú vládu?
V tomto roku chceme dosiahnuť štrukturálne vyrovnaný rozpočet. V roku 2015 už nebudú nové dlhy. Okrem toho chceme investovať do dopravnej infraštruktúry, do nášho systému vzdelávania a do zmien v oblasti energetiky.
Čo sa deje v oblasti vzdelávania? Na Slovensku sa pomocou nemeckých odborníkov práve zavádza systém duálneho vzdelávania.
Všeobecná situácia na nemeckom trhu práce je výborná. Vidím však dva podstatné problémy. Dve tretiny nezamestnaných nenájdu prácu v dlhom časovom horizonte. Sú to práve mladí ľudia, ktorí vôbec nezískajú zamestnanie, takpovediac zacementovaní v systéme štátnej podpory.
Už počas predvolebnej kampane patrila téma minimálnej mzdy medzi najviac rozoberané otázky.
Mám vážne pochybnosti ohľadom minimálnej mzdy. Nemôže to existovať tak, že minimálna mzda bude stimulom na to, aby ľudia neabsolvovali poriadne odborné vzdelávanie a namiesto toho radšej hneď po škole pracovali za malé peniaze. Okrem toho sa situácia na vysokých školách výrazne zmenila. V roku 2005 to bolo 30 percent absolventov z jedného ročníka, ktorí sa rozhodli na štúdium na vysokých školách. Minulý rok ich bolo 50 percent. Tým hrozí vážne oslabenie nášho systému duálneho vzdelávania, ktorého skúsenosti odovzdávame. Chýbajú nám odborné pracovné sily, teda ich musíme získať v iných krajinách, čo však neznamená, že podporujeme migráciu do nášho systému sociálnej podpory. Zdôrazňujem, že Nemecko musí zostať atraktívne pre vedcov.
Zmeny v energetike sú novinka v Európe. Čo môžeme od toho očakávať krátkodobo a strednodobo?
Sústredíme sa na to, aby sme zabezpečili dodávky, aby energetické služby boli zaplatiteľné a aby sme tým neznečisťovali životné prostredie. Energia z obnoviteľných zdrojov už má najväčší podiel na výrobe energie v Nemecku. V zimnom období spotrebujeme 70 GW denne v celej krajine, v letnom období je to 50 GW. Už teraz máme denne k dispozícii 30 GW z veternej energie a 30 GW zo solárnej energie. Momentálne sme v intenzívnom dialógu s Bruselom ohľadom novelizácie nášho zákona o obnoviteľných energiách. Potrebujeme spoľahlivé rámcové podmienky pre naše podniky, ktoré spotrebujú veľa energie.
Angela Merkelová
Má 59 rokov. Narodila sa v júli 1954 v Hamburgu, ale už od jesene toho roku začala žiť v Templine v Brandenbursku vo vtedajšom východnom Nemecku (jej otec, luteránsky pastor, tam dostal nové miesto). V Lipsku vyštudovala fyziku. Pracovala v ústave fyzikálnej chémie pri berlínskej akadémii vied (1978 – 1990). V auguste 1990 vstúpila do Kresťanskodemokratickej únie (CDU) a onedlho sa stala poslankyňou Spolkového snemu. Osem rokov zastávala funkciu podpredsedníčky CDU (1991 – 1998), potom bola dva roky generálna tajomníčka konzervatívcov a ich šéfk ou sa stala v apríli 2000. Od jesene 2005 je nepretržite kancelárkou (konzervatívcov priviedla k víťazstvu v troje voľbách).