Egyptský prezident potvrdil zákon, ktorý otvára cestu k voľbám

Egyptský dočasný prezident Adlí Mansúr potvrdil volebný zákon, na ktorý sa čaká, aby mohol byť vypísaný dátum prezidentských volieb.

09.03.2014 12:21
Adlí Mansúr Foto: ,
Egyptský prezident Adlí Mansúr.
debata

Podľa egyptských médií Mansúr schválil zákon vrátane kontroverzného článku zakazujúceho odvolanie proti rozhodnutiu volebnej komisie.

Dlhé debaty práve o tomto článku odďaľovali prípravu prezidentských volieb a tiež ohlásenie kandidátov. Pôvodne sa počítalo s tým, že prípravy volieb začnú 18. februára, mesiac po referende, ktorým Egypťania prijali novú ústavu.

Prezidentov poradca pre právne otázky Alí Avad v sobotu vysvetlil, že zákon poskytuje „vzhľadom k súčasným okolnostiam“ volebnej komisii imunitu voči odvolaniu u iných právnych orgánov.

Mansurov právny tím poslal zákon parlamentnej právnej komisii 17. februára, aby normu preverila so zreteľom na ústavu. Debata v tejto komisii bola búrlivá a skončila sa 3. marca. Potom bol zákon vrátený prezidentovi.

Stanovuje sa v ňom, že kandidát na prezidenta musí mať najmenej 40 rokov a obaja jeho rodičia musia byť Egypťania. Nesmie trpieť duševnou chorobou, ktorá by mu bránila plniť povinnosti. Každý uchádzač o funkciu musí za kandidatúru zaplatiť poplatok a vopred musí získať podporu 25 000 občanov.

Za najnadejnejšieho kandidáta sa označuje minister obrany a šéf armády Abdal Fattáh Sísí. Je tvárou minuloročných udalostí, pri ktorých armáda prinútila odstúpiť prezidenta Muhammada Mursího a potom postupne zbavila moci islamistické Moslimské bratstvo. Egypt stále čaká na to, až Sisi jasne povie, že bude kandidovať. Podľa médií toto oznámenie odďaľoval práve kvôli debatám o volebnom zákone.

debata chyba
Viac na túto tému: #volebný zákon #Egypt #prezidentské voľby #Adlí Mansúr