Kima Čong-una volilo v jeho obvode 100 percent voličov

Severokórejský líder Kim Čong-un zvíťazil vo svojom obvode v parlamentných voľbách, ktoré sa konali v nedeľu. Hoci oficiálne výsledky ešte nie sú známe, štátne médiá už informovali o Kimovom víťazstve.

10.03.2014 10:30
Kim Čong-un Foto:
Severokórejský vodca Kim Čong-un.
debata (3)

V obvode v regióne Päktu-sa pri hraniciach s Čínou, odkiaľ pochádza jeho otec a bývalý líder KĽDR Kim Čong-il, Kima volilo 100 percent voličov, pričom aj účasť bola 100-percentná. Tak ako aj v iných obvodoch, Kim nemal žiadneho protikandidáta. „Je to symbol absolútnej podpory a hlbokej dôvery v najvyššieho vodcu Kima Čong-una,“ napísala tlačová agentúra KCNA.

Voľby do 687-členného Najvyššieho ľudového zhromaždenia sa konajú každých päť rokov. Parlament je však len symbolickou inštitúciou, ktorá sa schádza najviac dvakrát ročne. Právomoci ľudového zhromaždenia zahŕňajú napríklad schvaľovanie rozpočtu krajiny a menovanie dôležitých orgánov, ako je vplyvná Národná obranná komisia. Väčšinu rozhodnutí v KĽDR prijíma vedenie Strany pracujúcich. Novozvolený parlament sa má prvýkrát zísť v apríli, presný termín ešte nebol stanovený.

Výsledky volieb by mali oznámiť v pondelok. Voľby slúžia v KĽDR aj ako prostriedok na sčítanie ľudu a overenie ich bydliska, keďže hlasovanie je povinné. Účasť väčšinou prekračuje 90 percent.

3 debata chyba
Viac na túto tému: #voľby #KĽDR #Severná Kórea #Kim Čong-il