Sýrske chemické zbrane vyvezú do mesiaca

Sýrske chemické zbrane budú vyvezené do polovice apríla. Tvrdí to vo svojom piatkovom stanovisku ruské ministerstvo zahraničných vecí.

15.03.2014 10:16
debata (4)

Podľa rezortu diplomacie preto nie je potrebné ďalšie prispôsobovanie časového plánu na likvidáciu nebezpečného arzenálu. Podľa Rusov bude v prípade bezproblémového priebehu odvoz zbraní zo Sýrie ukončený do mesiaca. Sýria mala pôvodne všetky deklarované zložky chemických zbraní vyviezť zo svojho územia do 5. februára. Moskva zároveň uviedla, že Damask podľa nového plánu zničí 12 zariadení, kde sa nebezpečné látky produkovali, do konca marca, píše portál ruskej tlačovej agentúry RIA Novosti.

Na základe v septembri prijatej rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN má Sýria čas na zničenie svojich chemických zbraní do konca júna 2014. Ich množstvo sa odhaduje na viac ako tisíc ton. Zbrane odvážajú lode Nórska a Dánska. Následne ich v talianskych prístavoch prekladajú na lode USA, ktoré ich na špeciálne upravenom plavidle likvidujú vo vodách Atlantického oceánu. Takýto plán bol na podnet Rusov prijatý pod hrozbou amerického útoku na Sýriu, ktorej režim USA obvinili z augustového použitia chemických zbraní proti vlastnému obyvateľstvu.

4 debata chyba
Viac na túto tému: #Sýria #chemické zbrane