Rusko sľubuje Bruselu odvetu za vyhlásené sankcie

Rusko sa v utorok ohradilo voči sankciám Európskej únie vyhláseným za ovládnutie Krymu a varovalo, že ich neponechá bez patričnej odpovede.

18.03.2014 15:34
debata (159)

Oznámila to agentúra ITAR-TASS. Pokusy rokovať s Ruskom z pozície sily podľa ministerstva zahraničia k ničomu nevedú.

Brusel vyhlásil menovité sankcie proti 21 ruským a ukrajinským činiteľom v pondelok. Do európskeho sankčného zoznamu boli zaradení napríklad vedúci funkcionári ruského parlamentu Leonid Sluckij, Sergej Mironov a Sergej Železňak a niekoľko vojenských veliteľov. Na čiernom zozname sa ocitlo aj prakticky celé krymské separatistické vedenie.

„Prijatie reštriktívnych opatrení nie je našou voľbou, ale je pochopiteľné, že bez adekvátnej ruskej odpovede sankcie nezostanú,“ uvádza ruské ministerstvo. „Pokusy vyhrážať sa ruským občanom sankciami nikam nepovedú,“ zdôraznilo.

Ruská diplomacia zároveň obvinila Západ zo zodpovednosti za destabilizáciu vnútropolitických pomerov na Ukrajine. „Snaha Bruselu dotlačiť Ukrajinu, rovnako ako iné štáty Východného partnerstva, na umelú voľbe u medzi EÚ a Ruskom v mnohom vyvolala hlbokú vnútropolitickú krízu, ktorá vyústila v protiústavný prevrat v Kyjeve,“ hovorí sa vo vyhlásení.

Západ by podľa Ruska nemal ignorovať a skresľovať reálne fakty len preto, aby obhájil svoje geopolitické záujmy." Príčinou takého postoja je fakt, že výsledok krymského referenda nezapadá do tézy o všeľudovej podpory európskej voľby Ukrajiny," uvádza ruské ministerstvo.

159 debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #sankcie #Ukrajina