Stratený boeing hľadajú pri Austrálii

Dva týždne po záhadnom zmiznutí malajzijského boeingu pátrači veria, že našli prvú významnú stopu. Satelity zaznamenali juhozápadne od Austrálie dva predmety, ktoré by s nezvestným strojom mohli súvisieť.

20.03.2014 20:17
Boeing 777-200, Malaysia Airlines Foto:
Lietadlo Malaysia Airlines Boeing 777-200.
debata (1)

Domnelé trosky, z ktorých jedna meria asi 24 metrov a druhá 5 metrov, sa podľa snímok nachádzajú v Indickom oceáne približne 2 500 kilometrov od austrálskeho mesta Perth. Do pátrania po nich sa už zapojilo 29 lietadiel, šesť vrtuľníkov a 18 lodí.

Prehľadávajú morskú hladinu s rozlohou 23-tisíc štvorcových kilometrov, čo je takmer polovica Slovenska. Oproti stavu zo stredy je to veľký pokrok. Dovtedy pátrači tápali na 7,7 milióna štvorcových kilometrov, čo je veľkosť plochy Austrálie.

Senzačný nález oznámil austrálsky premiér Tony Abbott. „Vyšli najavo nové a dôveryhodné skutočnosti v súvislosti s pátraním v južnom Indickom oceáne,“ vyhlásil v parlamente. „Austrálsky úrad pre námornú bezpečnosť dostal informácie založené na satelitných snímkach o objektoch, ktoré by mohli byť s pátraním spojené,“ dodal s tým, že do oblasti vysiela lietadlá a lode, aby nález preverili.

Malajzijský minister dopravy a obrany Hishammuddin Hussein sa o novej stope vyslovil povzbudivo. „Môžem potvrdiť, že máme nové vodidlo,“ vyhlásil. "Od prvého dňa po zmiznutí lietadla sledujeme každú jednu indíciu a tentoraz dúfame, že by mohla byť pozitívna, " dodal.

Austrália poslala do vyznačenej oblasti ako prvé pátracie lietadlá Orion. „Lokalizácia objektov bude veľmi zložitá,“ upozornil premiér Abbott, a mal pravdu. Oriony sa z úvodnej misie do odľahlej zóny vrátili bez úspechu. V daždi a pri zlej viditeľnosti nezbadali objekty, ktoré sú zachytené na satelitných snímkach z uplynulej nedele. Po osemhodinovej misii, ktorá im pre potrebu natankovať palivo umožnila iba dve hodiny pátrania, sa vrátili na základňu už za tmy. Pokračovať budú v piatok od rána.

Aspoň malým náznakom úspechu sa môžu pochváliť americkí pátrači. Veľké lietadlo námorníctva USA Boeing P-8 Poseidon, ktoré inak slúži na boj proti ponorkám, svojimi senzormi a citlivou elektronikou prebudilo nádeje. Reportér ABC News David Wright z paluby hlásil: „Tam dole niečo je.“ Radar podľa neho signalizoval niečo významnej veľkosti. „Všetko naznačuje, že niečo tam dole je,“ zopakoval.

Na žiadosť austrálskych úradov do prehľadávanej zóny vplávala aj nórska obchodná loď, ktorá mala namierené do Melbourne. Jej posádka podľa BBC súhlasila s tým, že sa loď zapojí do pátrania po troskách.

Správa o možnom náleze trosiek juhozápadne od Austrálie je značne prekvapujúca. Posledné údaje z leteckých prístrojov naznačovali, že boeing s 239 ľuďmi na palube sa predminulú sobotu na trase Kuala Lumpur – Peking otočil na západ a mieril k indickému subkontinentu.

Americký prezident Barack Obama v štvrtok zdôraznil, že pátranie je pre amerických vyšetrovateľov najvyššou prioritou. Spojené štáty do operácie zapojili aj satelity a spomínané špeciálne lietadlá Poseidon, ktoré sú schopné zachytiť na hladine aj také malé predmety, ako je periskop ponorky. „Nasadili sme národných vyšetrovateľov pre dopravné nehody, FBI, skrátka všetkých, ktorí sú k dispozícii,“ zdôraznil Obama.

Ak sa trosky ukážu ako pravé, mohli by napovedať, čo sa vlastne s lietadlom stalo. Medzi vyšetrovacími verziami stále zostáva únos, sabotáž, terorizmus alebo motív spojený s mentálnym zdravím posádky či niekoho z cestujúcich vrátane prípadnej samovraždy pilotov.

Podľa malajzijského ministra Husseina sa k zóne s možnými troskami blíži ďalšia medzinárodná pomoc. „Na operácii spolupracuje veľa krajín. Vyšetrovanie sa presunulo z južných morí Číny do koridoru Indického oceánu. V súčasnosti je tam 18 lodí, 29 lietadiel a šesť helikoptér. Ďalej sme poslali dve lietadlá z Malajzie, jedno z Japonska a jedno zo Spojených štátov. Oblasť prehľadáva 21 družíc. Ihneď, ako sa nájdu ďalšie stopy, budeme môcť poslať do oblasti ďalšie prostriedky,“ zdôraznil.

© Autorské práva vyhradené

1 debata chyba
Viac na túto tému: #malajzijské lietadlo