„Už v priebehu niekoľkých hodín zavedieme plný vízový režim pre občanov Ruska,“ cituje agentúra UNIAN zo stredajšieho stanoviska. Ibaže vzápätí bolo všetko inak. Len čo v noci na štvrtok dosadol ukrajinský špeciál v Bruseli s dočasným ukrajinským premiérom Arsenijom Jaceňukom, šéf kabinetu vyhlásil, že zatiaľ sa o spomínanom kroku neuvažuje.
Všetko je inak
„V tomto prípade treba dvakrát merať a raz strihať,“ tlmočila Jaceňukov postoj jeho tlačová služba. Hlavným dôvodom je podľa šéfa kabinetu skutočnosť, že takýto krok má pre Ukrajinu dôležité humanitárne pozadie.
„Na bezvízovom režime má záujem obrovské množstvo Ukrajincov, ktorí pracujú v Rusku. V prvom rade ide o obyvateľov východnej a južnej časti krajiny. Navyše na druhej strane hranice majú príbuzných,“ pripomenul Jaceňuk citovaný portálom Newsru. Zároveň priznal, že pre odlet do Bruselu nebol do konca na rokovaní Výboru pre bezpečnosť a obranu štátu, kde sa o problematike diskutovalo.
„Ihneď po návrate do Kyjeva poviem svoje argumenty, prečo musíme byť v spomínanej problematike opatrní,“ sľúbil premiér v Bruseli, kde podpísal politickú časť asociačnej dohody s EÚ. Teda iba polovicu dokumentu. Podpis jeho ekonomickej časti je podľa viacerých pozorovateľov ešte vo hviezdach.
„Vízový režim s Ruskom bol iba jedným z návrhov. V súčasnosti zvažujeme zavedenie špeciálneho režimu na hranici, ktorý bude založený na registrácii cestujúcich,“ vysvetľoval ešte pred návratom Jaceňuka Sergej Sobolev, poslanec za vládnu stranu Baťkivščina (Vlasť), citovaný portálom RBK-Ukrajina, ktorý je od štvrtka šéfom frakcie.
Na adresu avizovaného opustenia Spoločenstva nezávislých krajín iba poznamenal, že ide o „hypotetickú otázku“. „Ukrajina bola fakticky celý čas iba členom pozorovateľom, pretože nikdy neratifikovala zodpovedajúci dokument,“ zdôraznil Sobolev.
Zatiaľ bez víz, ale s poriadnou kontrolou
Zatiaľ čo ukrajinskí politici diskutujú o vízach, ruskí colníci od štvrtkového večera dočasne prestali púšťať Ukrajincov do Ruska a tovar od západného suseda čaká hodiny na vybavenie. V prípade obyvateľov ide o Ukrajincov žijúcich v pohraničných oblastiach, ako je Charkovská, Sumská a Luhanská, a z druhej strany hranice ide o Rusov žijúcich v Belgorodskej a Voronežskej oblasti. Podľa ukrajinských exportérov pôvodne hermetické uzavretie hranice pre ukrajinské výrobky sa čiastočne včera uvoľnilo, ale vybavovanie formalít trvá niekoľko hodín. V tejto súvislosti na poplach bijú hlavne vývozcovia skorej zeleniny, ako sú napríklad uhorky, drvivá časť produkcie ktorých smeruje práve na ruský trh.
Ukrajinská deklarácia
Zatiaľ čo ukrajinskí vojaci opúšťajú polostrov Krym, ani v ruskom a ukrajinskom parlamente poslanci nestrácajú čas. Kyjev v takzvanej deklarácii o oslobodení Ukrajiny vyzval medzinárodné spoločenstvo, aby neuznalo jednostranné odtrhnutie Krymu a jeho pripojenie k Rusku spolu s mestom Sevastopoľ.
„Rusko demonštratívne porušilo nielen ukrajinské zákony, ale aj základné princípy medzinárodného práva,“ konštatuje sa v dokumente. Ukrajina podľa neho nikdy neuzná zabratie integrálnej časti jej územia Ruskom. „Ukrajinský ľud nikdy a za žiadnych okolností nezastaví svoj boj za oslobodenie Krymu od okupantov, bez ohľadu na to, ako dlho to potrvá,“ uvádza sa v deklarácii.
Očakávaný krok Štátnej dumy
Bez ohľadu na postoj Kyjeva Štátna duma, dolná komora ruského parlamentu, vo štvrtok podľa očakávania schválila historickú dohodu o návrate Krymu pod správu Moskvy. Dala tak bodku za víkendovým referendom, ktoré potvrdilo záujem Krymčanov o takýto krok. Napriek tomu, že ukrajinská vláda a Západ považujú plebiscit za nezákonný.
Ukrajinská kríza
- Podľa štvrtkového vyhlásenia Baracka Obamu USA rozširujú okruh ľudí, proti ktorým budú uplatňovať sankcie.
- Rusko odpovedalo včera rovnako zoznamom Američanov, na ktorých sa vzťahujú adresné sankcie. Je na ňom napríklad senátor John McCain, Benjamin Rhodes a šéf Snemovne reprezentantov John Boehner. Podľa ministerstva zahraničia Moskva „bude aj naďalej rovnako reagovať na každý nepriateľský výpad“.
- Expremiérka Julija Tymošenková na včerajšom rokovaní poslaneckého klubu svojej strany Vlasť ohlásila zámer kandidovať za prezidentku, ale nedočkala sa jednoznačnej podpory.
- Ukrajinská pohraničná stráž sťahuje svojich príslušníkov z Krymu, rovnako ako aj ukrajinská armáda svojich vojakov.
- Putin podpísal dekrét, ktorý umožňuje ukrajinským vojakom v prípade záujmu slúžiť v ruskej armáde s rovnakou hodnosťou ako doteraz.
- Šéf proruskej organizácie Ukrajinská voľba Medvedčuk obvinil eurokomisára Füleho, že jeho vinou preniká neonacizmus z Ukrajiny do EÚ.
- Podľa francúzskeho ministra obrany Le Driana je na Ukrajine teraz čas na „rozhodnú diplomaciu. Zároveň vyjadril presvedčenie, podľa ktorého je v súčasnosti "hypotéza vojenskej intervencie vylúčená“.