„Inžinieri sevastopolského oceanária vyvíjajú nové prístroje pre nové programy, ktoré majú viesť k oveľa efektívnejšiemu využitiu delfínov,“ pochválil sa pre agentúru RIA Novosti jeden z miestnych expertov.
„Naši odborníci vyvíjali zariadenia, ktoré by odovzdávali signál delfínov o odhalení cieľa pod vodou na monitor operátora. Ukrajinskému námorníctvu však chýbali peniaze na také know-how a niektoré projekty sme museli ukončiť,“ posťažoval si.
Celý program mal skončiť k 1. marcu, ale pripojenie Krymu k Rusku prinieslo nádej, že Moskva bude štedrejšia než Kyjev. Pod ruskou vlajkou by tak mohli slúžiť delfíny vycvičené na vyhľadávanie potopených predmetov, vojenskej techniky a dokonca aj na zneškodňovanie potápačov – diverzantov. Výcvik vraj môžu podstúpiť aj tulene.
V Sevastopole sa cvičili bojové delfíny pre sovietske námorníctvo už od roku 1973. Po rozpade Sovietskeho zväzu a rozdelení Čiernomorskej flotily medzi Rusko a Ukrajinu táto časť pripadla Ukrajincom. Tí delfíny z krymskej základne až donedávna používali na mierové účely, vrátane liečby postihnutých detí.
Vojenský program sa Ukrajinci pokúsili v tajnosti oživiť, ale všetko vlani na jar „prasklo“ kvôli „dezercii“ niekoľkých delfínov, ktorí svojho cvičiteľa opustili v plnej zbroji – v nezvládnuteľnej túžbe po zblížení s voľne žijúcimi samicami. Úrady však túto historku dementovali a popreli, že by tajný výcvik delfínov vôbec existoval.
Podľa serveru newsru.com vo svete teraz existujú len dve známe výcvikové strediská bojových delfínov, v Sevastopole a v San Diegu v USA. Tretiu základňu vraj Rusi v 90. rokoch predali Iránu.