Berlín súdi, že Tymošenkovej násilnícke predstavy zašli priďaleko

Nemecká vláda pokarhala bývalú ukrajinskú premiérku Juliu Tymošenkovú za výroky v odpočúvanom telefonáte. Tymošenková v ňom hovorila o svojej túžbe vziať do rúk zbraň a strieľať, kým sa Rusko nepremení na "spálenú zem".

26.03.2014 16:07
ukrajina, kyjev, Julia Tymošenková Foto: ,
Julia Tymošenková bola ikonou prvých demonštrácií na kyjevskom majdane.
debata (96)

Expremiérka sa emotívne vyjadrovala po tom, čo Moskva anektovala polostrov Krym, zatiaľ čo ona sa sa liečila v Berlíne po rokoch vo väzení, do ktorého ju poslal proruský prezident Viktor Janukovyč. (Video so zvukovým záznamom a s prepisom časti telefonátu nájdete v osobitnom článku.)

„Nehľadiac na všetky výhrady k ruskému zásahu na Kryme a všetkým rozdielnym názorom aj na základné otázky súdime, že sú vo vyjadrovaní isté medze, ktoré by sa nemali prekračovať,“ povedal podľa agentúry Reuters hovorca kancelárky Angely Merkelovej Steffen Seibert. Expremiérkine násilnícke predstavy a fantázie podľa hovorcu zašli príliš ďaleko.

Rozhovor Tymošenkovej s bývalým podpredsedom ukrajinskej bezpečnostnej rady Nestorom Šufryčom odvysielala ruská televízia. V dvojminútovom úryvku Tymošenková vyhlasuje , že „je potrebné so zbraňou v ruke kynožiť tie čertove príšery“. Na otázku Šufryča, aký osud teraz čaká osem miliónov Rusov žijúcich v ukrajinskom vnútrozemí, odpovedala rezolútne, že ich „treba vystrieľať s atómovými zbraňami“.

Expremiérka pripustila, že rozhovor sa Šufryčom sa uskutočnil, tvrdila však, že zverejnený úryvok bol čiastočne pozmenený. Rusom sa za urážlivé slová ospravedlnila, vetu o „strieľaní atómovými zbraňami“ ale poprela. Montáž je vraj dielom ruskej rozviedky FSB.

96 debata chyba
Viac na túto tému: #Angela Merkelová #Júlia Tymošenková #Steffen Seibert