Tymošenková sa chystá opäť kandidovať na prezidentku

Bývalá ukrajinská premiérka, predsedníčka strany Vlasť Julia Tymošenková vo štvrtok ohlásila, že sa chystá kandidovať na prezidentku. Nominovať by ju mal sobotňajší snem jej strany.

27.03.2014 14:08
Julia Tymošenková, Ukrajina, Kyjev Foto: ,
Julia Tymošenková počas príhovoru k davu na námestí Nezávislosti 22. februára, krátko po jej prepustení z väzenia.
debata (14)

„Požiadam zjazd strany Vlasť, ktorý sa uskutoční 29. marca, aby ma nominoval ako kandidátku na najvyššiu štátnu funkciu,“ povedala Tymošenková na tlačovej konferencii. „Jednoducho by som mala kandidovať,“ dodala.

Tymošenková (53) dvakrát stála v čele ukrajinskej vlády. Na prezidentku kandidovala v roku 2010, ale tesne prehrala s Viktorom Janukovyčom. Neskôr sa ocitla vo väzení pre obvinenie z údajného zneužitia právomocí. Na slobodu vyšla až vďaka revolúcii v Kyjeve a Janukovyčovom zvrhnutí. Nového prezidenta majú Ukrajinci voliť 25. mája.

Podľa prieskumu, zverejneného v stredu sa favoritom javí vplyvný podnikateľ Petro Porošenko, ktorý sa teší priazni bezmála štvrtiny Ukrajincov. Boxerský šampión Vitalij Kličko by podľa tohto prieskumu dostal 8,9 percenta a Tymošenková 8,2 percenta hlasov. Rovnako jednoznačne by podľa sociológov mal Porošenko vyhrať aj kľúčové druhé kolo, a to bez ohľadu na súpera.

V ukrajinskej tlači sa predtým objavili nepotvrdené správy, že s kandidatúrou Tymošenkovej nesúhlasili ani všetci poslanci, združení v poslaneckom klube strany Vlasť.

14 debata chyba
Viac na túto tému: #Júlia Tymošenková #Ukrajina