Tie požaduje Medzinárodný menový fond (MMF) v rámci dohody o poskytnutí pôžičky Kyjevu vo výške 14 až 18 miliárd dolárov. Právny predpis podľa agentúry ITAR – TASS podporilo 246 poslancov, potrebných pritom bolo najmenej 226 hlasov zákonodarcov.
Návrh zákona predložený vládou premiéra Arsenija Jaceňuka pri prvom hlasovaní dostatočnú podporu nezískal. Ruku za neho zdvihlo len 189 poslancov. „Za“ vraj pritom nehlasoval nikto z komunistov ani zástupcovia Strany regiónov zosadeného prezidenta Viktora Janukovyča. Avšak Najvyššia rada pokračovala v debate s cieľom dosiahnuť kompromis, čo sa nakoniec podarilo.
V schválenom texte boli podľa agentúry ITAR – TASS vykonané len drobné úpravy. Normatívny akt okrem iného predpokladá progresívne zdanenie príjmov fyzických osôb v sadzbách 15, 20 a 25 percent. Okrem toho sa napríklad zvýši spotrebnú daň na alkohol a tabakové výrobky na 30 až 39 percent a na pivo na 40 percent. Vyššie budú aj poplatky za registráciu nových áut a motocyklov.
Podľa denníka Ukrajinská pravda majú schválené opatrenia ročne zvýšiť príjmy do štátneho rozpočtu o 44 miliárd hrivien.
Štvrtková dohoda MMF s Kyjevom o finančnej pôžičke by mala krajine otvoriť cestu k ďalším úverom, celkovo až 27 miliárd dolárov, a odvrátiť tak hroziaci štátny bankrot.
Jaceňuk upozornil, že Ukrajina sa ocitla na pokraji ekonomického a finančného kolapsu. Ak by neprijala odporúčania MMF, mohla by ekonomika tento rok klesnúť až o desať percent. Vážnym problémom podľa premiéra bude očakávané zvýšenie cien plynu z Ruska o 79 percent, ktoré má začať platiť od 1. apríla.