Oblasť pátrania po malajzijskom lietadle sa posunula viac na sever

Austrálske úrady posunuli na základe nových dát z radaru oblasť pátrania po troskách havarovaného malajzijského lietadla o 1 100 kilometrov na severovýchod.

28.03.2014 08:32
Malajzia, pátranie, lietadlo, loď, záchranári Foto: ,
Posádka lode austrálskeho námorníctva pátra po troskách malajzijského boeingu v Indickom oceáne.
debata (3)

Podľa nových údajov z radaru, ktoré poskytla Malajzia, letel stroj rýchlejšie, než sa predpokladalo, takže kvôli vyššej spotrebe sa rýchlejšie ocitol bez paliva, uviedla agentúra Reuters. Nová oblasť pátrania má rozlohu 319-tisíc kilometrov štvorcových a nachádza sa približne 1 850 kilometrov západne od austrálskeho prístavu Perth.

Vymedzenie novej oblasti vychádza z údajov radarových dát nazbieraných počas letu medzi Juhočínskym morom a Malackým prielivom. Z nich vyplýva, že lietadlo sa pohybovalo rýchlejšie, takže sa jeho dolet zmenšil.

Pátranie po troskách v posledných dňoch znemožňovalo zlé počasie. V piatok sa ale počasie umúdrilo, takže sa do záchrannej operácie opäť mohla zapojiť záchranárske lietadlá. Nádeje na možné nájdenie stroja v stredu zvýšila satelitná spoločnosť GISTDA. Tá oznámila, že jej technológia odhalila v mori 2 700 kilometrov od Perthu asi 300 plávajúcich predmetov vo veľkosti od dvoch do 15 metrov. Či ide o trosky lietadla, ale nie je schopná potvrdiť. Boli približne 200 kilometrov od miesta, kde predtým francúzsky satelit objavil 122 objektov.

Lietadlo letiace 8. marca z Kuala Lumpuru zmenilo kurz a namiesto Pekingu zamierilo na juh. Na palube bolo 239 ľudí a malajské úrady už vylúčili, že niekto z nich prežil. O príčine havárie sa špekuluje. Najčastejšie sa uvažuje o únose alebo sabotáži, ale vylúčené nie sú ani technické problémy.

3 debata chyba
Viac na túto tému: #Malajzia #malajzijské lietadlo