Kličko nebude kandidovať na prezidenta, podporí Porošenka

Jeden z hlavných vodcov opozície proti zvrhnutému režimu ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyča Vitalij Kličko sa v máji nebude uchádzať o kreslo hlavy štátu.

29.03.2014 12:43
Vitalij Klicko Foto: ,
Vitalij Kličko.
debata (22)

Boxerský šampión chce v nadchádzajúcich voľbách podporiť vplyvného podnikateľa Petra Porošenka. Kličko svoje rozhodnutie oznámil v deň, keď sa ešte nedávno opozičná strana Vlasť chystá ako prezidentskú kandidátku nominovať svoju šéfku Juliu Tymošenkovú. Novú hlavu štátu majú Ukrajinci voliť 25. mája.

„Jedinou šancou, ako vyhrať, je nominovať jedného kandidáta z demokratických radov,“ citovala agentúra Reuters Kličkovo vyhlásenie na zjazde jeho strany UDAR. Kličko tiež povedal, že podporuje Porošenka. Prezidentská kampaň tak podľa všetkého bude v znamení súboja Porošenka a Tymošenkovej, ktorá bola za Janukovyčovho pôsobenia vo väzení.

Petro Porošenko, ktorý sa podľa prieskumov verejnej mienky teší priazni približne štvrtiny Ukrajincov, je považovaný za politika so schopnosťou dohodnúť sa s rôznymi politickými prúdmi. Za prozápadného prezidenta Viktora Juščenka býval ministrom zahraničia, za proruského Janukovyča ministrom hospodárstva. Ako jediný z ukrajinských oligarchov otvorene podporoval protestné hnutia v Kyjeve.

22 debata chyba
Viac na túto tému: #Vitalij Kličko #Júlia Tymošenková #Ukrajina #Petro Porošenko