Moskva podľa generála Breedlova disponuje v pohraničných regiónoch dostatkom vojenských síl, aby inváziu uskutočnila. Severoatlantická aliancia síce v noci na stredu zaznamenala pohyby niekoľkých jednotiek pri hraniciach, známky ústupu vojsk do kasární ale viditeľné nie sú.
Agentúra AP s odvolaním sa na vojenských expertov NATO uviedla, že Rusko udržiava pri hraniciach s Ukrajinou 35-tisíc až 40-tisíc vojakov. Informácie o údajnom sťahovaní vojsk, ktoré v minulých dňoch šírili ukrajinské a ruské médiá, činitelia aliancie nepotvrdili. Podľa AP sú na hraniciach motostrelecké a tankové jednotky a podporné letectvo.
Ministri zahraničia členských krajín NATO sa v utorok v Bruseli dohodli, že „na praktickej úrovni“ prerušia všetku civilnú a vojenskú spoluprácu s Ruskom kvôli jeho postupu v ukrajinskej kríze. Severoatlantická aliancia zároveň zlepší ochranu východoeurópskych aliančných krajín.
Velenie NATO už posilnilo ochranu vzdušného priestoru v Pobaltí a Poľsku, na Balkánskom polostrove hliadkujú radarové lietadlá AWACS. USA vyslali šesť stíhačiek do Pobaltia a 12 ich strojov F – 16 je teraz Poľsku. V Čiernom mori operujú americké plavidlá a ďalšia americká pomoc je na ceste.
Rusko v stredu protiopatrenia aliancie označilo za kontraproduktívne. NATO sa podľa hovorcu ruského ministerstva zahraničia uchyľuje k rétorike studenej vojny, čo poškodzuje obe strany. „Dočasné pozastavenie spolupráce nezíska nič Rusko ani členovia NATO,“ vyhlásil hovorca Alexander Lukaševič.
Pripomenul podobný krok aliancie z doby spred šiestich rokov, kedy NATO zmrazilo styky s Moskvou po rusko-gruzínskej vojne. „Ako to vtedy skončilo, je v dobrej pamäti. NATO spoluprácu s Ruskom obnovilo,“ vyhlásil Lukaševič.