Stroj sa takmer pred mesiacom stratil krátko po svojom štarte z Kuala Lumpuru s 239 ľuďmi na palube. Razak sľúbil, že jeho krajina pátrania nevzdá, kým nebudú nájdené odpovede o jeho zmiznutí.
Do hľadania boeingu 777 je denne nasadzovaných zhruba 20 lodí a lietadiel, ktoré skúmajú oblasť Indického oceánu približne 1 700 kilometrov západne od Perthu, kde podľa vyšetrovateľov lietadlo s najväčšou pravdepodobnosťou spadlo. K operácii sa pripojila aj jadrová ponorka britského námorníctva, napísala agentúra Reuters.
„Viem, že kým lietadlo nenájdeme, nebudú môcť mnohé rodiny začať smútiť. Nedokážem si predstaviť, čím prechádzajú. Ale môžem sľúbiť, že pátranie nevzdáme,“ vyhlásil vo štvrtok Razak, ktorý sa v Perthe takisto zišiel s austrálskym premiérom Tonym Abbottom a poďakoval austrálskej vláde, tá pátracie akcie koordinuje.
Na hľadaní sa zúčastňuje sedem štátov a do oblasti okrem iného mieri plavidlo s vyhľadávačom čiernych skriniek lietadiel. Odborníci však upozorňujú, že batérie čiernej skrinky nezvestného lietadla vydržia len do pondelka 7. apríla a že vyhľadávač čiernych skriniek má len obmedzený dosah.
Jeho použitie je tak výhodné hlavne v prípade, že sa by už skôr podarilo nájsť trosky lietadla a existuje približná predstava o mieste, kde by sa mohla čierna skrinka nachádzať. Lietadlo mieriace 8. marca z Kuala Lumpuru zmenilo kurz a namiesto Pekingu zamierilo na juh. Na palube bolo 239 ľudí a úrady už vylúčili, že niekto z nich prežil. O príčine havárie sa špekuluje. Najčastejšie sa uvažuje o únose alebo sabotáži, ale vylúčené nie sú ani technické problémy.
V stredu šéf malajzijskej polície Khalid Abu Bakar oznámil, že vyšetrovatelia už preverili všetkých pasažierov na palube a že u žiadneho z nich nenašli nič podozrivé, čo by svedčilo o možnom zapojení do únosu či sabotáže. Nikto z cestujúcich vraj tiež nemal vážne osobné či psychické problémy, ktoré by mohli zdôvodniť zmiznutie lietadla.