„Dnes sme svetu preukázali, že toto je krajina riadená ľuďmi,“ vyhlásil v televíznom vystúpení prezident Hámid Karzaj, ktorý sa už nemohol usilovať o znovuzvolenie. V mene Afgancov zároveň poďakoval bezpečnostným zložkám aj volebným komisiám za „výkon demokracie“. Voľby sú podľa neho „ďalšou obrátenou stranou v slávnych dejinách Afganistanu“. Spočítavanie výsledkov z celej krajiny bude trvať až šesť týždňov. Ak sa ani jednému kandidátovi nepodarí získať viac ako 50 percent hlasov, bude sa konať druhé kolo. K urnám podľa predbežných informácií prišlo sedem z 12 miliónov oprávnených voličov, čo by znamenalo, že účasť dosiahla slušných 58 percent.
Úrady v sobotu informovali o desiatkach bombových útokov s pomocou menších cestných bômb, ale aj útokov na volebné miestnosti, policajtov a voličov. Za posledných 24 hodín prišlo pri nich o život deväť policajtov, sedem vojakov, 89 príslušníkov Talibanu a štyria civilisti, uviedlo afganské ministerstvo vnútra.
Voľby sú kľúčovým testom toho, či je krajina pripravená vládnuť si sama aj po plánovanom definitívnom odchode vojsk Severoatlantickej aliancie (NATO) 13 rokov po Američanmi vedenej invázii. Celkovo sa o najvyšší post v Afganistane usiluje osem kandidátov. Militantné hnutie Taliban voľby odmieta a v uplynulých týždňoch vystupňovalo útoky v snahe sabotovať ich. Kampaň v piatok poznačil tragický incident, keď afganský policajt zastrelil prominentnú nemeckú fotografku Anju Niedringhausovú a zranil kanadskú reportérku Kathy Gannonovú. Obe pracovali pre tlačovú agentúru Associated Press (AP).
Najväčšou etnickou komunitou v krajine sú Paštúni, ktorí môžu byť rozhodujúcou silou v rozhodovaní o novom prezidentovi. Západní diplomati podľa agentúry Reuters očakávajú, že táto etnická skupina svoje hlasy v prvom kole rozdelí medzi niekoľkých prominentných Paštúnov. Hlasy by pritom mali dať aj bývalému ministrovi zahraničných vecí Abdalláhovi Abdalláhovi, etnickému Tadžikovi, ktorý bol hlavným Karzajovým vyzývateľom v posledných voľbách v roku 2009. Favoritom je aj Paštún a bývalý minister financií Ašraf Ghání.