Berlusconi by si mohol trest odpracovať v domove dôchodcov

Bývalý taliansky premiér Silvio Berlusconi, právoplatne odsúdený za daňové úniky, by si mohol svoj ​​trest odpracovať v ústave pre postihnutých seniorov.

09.04.2014 11:32
Berlusconi Foto: ,
Silvio Berlusconi.

Podľa agentúry APA to vládne úrady navrhli súdu v Miláne, ktorý má vo štvrtok rozhodovať o ďalšom osude bývalého politika a mediálneho magnáta.

Verejnoprospešné práce by súd mohol uložiť ako alternatívny trest namiesto jednoročného domáceho väzenia. Podľa katolíckeho denníka L'Avvenire by Berlusconi pracoval iba jeden deň v týždni. Ústav sa navyše nachádza neďaleko jeho milánskej rezidencie. Z pôvodného trestu domáceho väzenia by potom bývalému šéfovi vlády zostala iba povinnosť zdržiavať sa doma od jedenástej večer do šiestej ráno.

Výhodou alternatívneho trestu je podľa právnych expertov okrem menšieho obmedzenia osobnej slobody aj možnosť stýkať sa s väčším počtom ľudí. V domácom väzení by smel bývalý premiér počas jedného roka hovoriť len s rodinnými príslušníkmi a právnikmi. O povolenie stretnúť sa s predstaviteľmi strany Forza Italia, ktorej predsedom zostáva, by musel Berlusconi zakaždým žiadať súd. Prijatie práce v domove seniorov by mu navyše prinieslo ďalšie zníženie trestu až o dva mesiace.

Sedemdesiatse­demročný líder pravicovej opozície, ktorý roky dominoval talianskej politickej scéne, bol vlani právoplatne odsúdený za daňové podvody vo svojom mediálnom kolosu Mediaset. Trest mu v rámci amnestie zmiernili zo štyroch rokov na rok. Dva roky navyše nesmie zastávať verejné funkcie. Taliansky Senát ho preto vlani v novembri vylúčil zo svojich radov. Berlusconi tak nemôže oproti plánu kandidovať ani v májových voľbách do Európskeho parlamentu.

Okrem politickej funkcie a roku osobnej slobody stratil Berlusconi tiež čestný titul „rytier práce“, ktorý mu zaručil prezývku Il Cavaliere. Berlusconi je naďalej súdne stíhaný vo viacerých kauzách, ale vo väčšine z nich ešte nebolo vynesené právoplatné rozhodnutie.

Mediálne najznámejší prípad stíhanie kvôli zneužitiu právomoci verejného činiteľa a sexu s neplnoletým marockým dievčaťom Ruby. V ňom bol neprávoplatne odsúdený na sedem rokov väzenia. Odvolacie konanie sa začína 20. júna v Miláne. Sám Berlusconi považuje svoje procesy za politicky motivované a označuje sa za obeť súdnej svojvôle.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
debata chyba
Viac na túto tému: #Taliansko #silvio berlusconi