Uviedol to v rozhovore pre agentúru APA. Poukazuje v ňom aj na paralely spájajúce ukrajinskú krízu a udalosti okolo rozpadu východného bloku v roku 1989. Sedemdesiatšesťročný Vranitzky zastával post šéfa rakúskej vlády v rokoch 1986 až 1997.
Vranitzky uviedol, že sa pred pádom železnej opony snažil vždy komunikovať s oficiálnymi komunistickými politikmi i s disidentami. Politickí väzni a snaha o ich prepustenie vraj bola pri vzájomných štátnych návštevách vždy témou. Bývalý kancelár napríklad uviedol, že sa pri návšteve vtedajšieho československého premiéra Ladislava Adamca vo Viedni koncom 80. rokov prihováral za prepustenie Václava Havla. Adamca to vraj Vtedy natoľko rozladilo, že hrozil okamžitým ukončením návštevy.
Strach, že by kritikou mohol ohroziť hospodárske záujmy Rakúska, vraj nikdy nemal. "Robili sme to vždy tak, aby sme si nikoho nerozhnevali, " povedal Vranitzky. Uvaľovanie hospodárskych sankcií nepomôže podľa neho ukrajinskú krízu vyriešiť. NaMiesto odvetných opatrení sa vyslovil za posilnenie spolupráce s Ruskom. V medzinárodných vzťahoch je vraj vždy nutné zohľadniť aj ekonomické hľadisko, zvlášť keď sú objemy vzájomného obchodu významné.
„Všetky tieto udalosti, ktorým teraz čelíme, nie sú len následkom nejakých mocenských chúťok Putina, ale aj toho, čo EÚ zanedbala,“ povedal.
Vranitzky sa v rozhovore vyjadril aj k situácii po roku 1989. Prijatie krajín strednej a východnej Európy do Európskej únie považuje za správne rozhodnutie, pretože prispelo k stabilizácii ich hospodárskych, štátnych i spoločenských štruktúr. Poukazuje však na to, že nové členské štáty zďaleka nenaplnili očakávania, ktoré do nich Západ vkladal. Dodržiavanie vstupných podmienok vraj malo byť kontrolované nielen pred prijatím, ale aj po ňom. Rýchlu integráciu krajín bývalej Varšavskej zmluvy do NATO potom považuje za úplne zbytočnú.
Na základe týchto skúseností tiež v dohľadnej dobe neočakáva prijatie Ukrajiny do Európskej únie. „Považujem skoré členstvo Ukrajiny za totálne nemožné. Ukrajina je ale prirodzene európskou krajinou, takže sa každý spôsob spolupráce samozrejme ponúka. Nemal by ale byť jednostranný,“ povedal bývalý rakúsky kancelár. Ukrajinci podľa neho musia zabezpečiť takú stabilitu a usporiadanie svojej krajiny, aby rozhovory boli úspešné.